به گزارش هنرآنلاین به نقل از همشهری آنلاین، روئیث تافون که به عقیده کارشناسان از پرخواننده‌ترین نویسندگان اسپانیایی‌زبان تاریخ ادبیات پس از سروانتس بود، روز جمعه 19 ژوئن ( 30 خرداد) در خانه خود در لس‌آنجلس درگذشت. موفق‌ترین کتاب کارنامه این نویسنده "سایه باد" بود که در ۲۰۰۱ منتشر شد و در اروپا و آمریکا و دیگر نقاط دنیا بیش از ۱۵ میلیون نسخه فروخت تا به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ معاصر تبدیل شود. این اثر در ایران نیز با ترجمه علی صنعوی در نشر نیماژ منتشر شده است.

به نقل از گاردین، پدرو سانچس، نخست‌وزیر اسپانیا در حساب کاربری خود در توییتر درباره مرگ کارلوس روئیث تافون نوشت: "ما یکی از پرخواننده‌ترین و تحسین‌شده‌ترین نویسندگان اسپانیایی جهان را از دست دادیم. او یکی از رمان‌نویسان کلیدی زمانه ما بود و نقشی اساسی در ادبیات امروز ایفا کرد."

کارلوس روئیث تافون در مجموع هشت کتاب داستان و رمان در کارنامه داشت و برآورد می‌شود حدود ۳۸ میلیون نسخه از آثارش در دنیا فروخته شده باشد.

هشت رمان این نویسنده زاده بارسلونا به ۴۰ زبان در ۴۵ کشور دنیا ترجمه شد؛ از جمله "بازی فرشته" که مقدمه "سایه باد" بود و "زندانی بهشت" و "هزارتوی ارواح" که مجموعه چهارگانه "گورستان کتاب‌های فراموش‌شده" را تشکیل می‌دادند.