به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در این مراسم با اشاره به خدمات و فعالیت‎های ایوب دهقانکار در معاونت امور فرهنگی گفت: آقای دهقانکار وقت بسیاری در این سمت گذاشت و به مشورت‎های اهل فن نیز توجه داشت و تعامل خوبی با صنف برقرار کرد. البته، حالا در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با وی همکاری خواهیم داشت و امیدوارم هرجا که هستند خداوند به وی توفیقات روزافزون عطا کند.

معاون امور فرهنگی با تشکر از علیرضا اسماعیلی برای پذیرش سمت مشاور اجرایی معاونت فرهنگی گفت: وی تجربه خوبی در فعالیت‎های فرهنگی داخل و خارج از کشور دارند و در کارنامه وی تجربه کارهای نمایشگاهی نیز دیده می‎شود. اینها مزایای بسیار خوب هستند و از همه مهمتر حسن سلوک و تعامل وی است. امیدواریم این ویژگی‎ها منشا خوبی برای فعالیت‌‎های فرهنگی در معاونت امور فرهنگی باشد.

جوادی با تاکید بر پویایی صنوف گفت: به هیچ وجه رقیب صنف نیستیم بلکه موافق تعامل سازنده با صنف هستیم. یکی از اولویت آقای اسماعیلی نیز باید پویا کردن صنف باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور باید در مسیر فعالیت‌های گذشته قدم برداریم و هم‎افزایی را افزایش دهیم.

در ادامه این مراسم محمدمهدی احمدی با اشاره به ویژگی‎های معاونت امور فرهنگی در مجموعه فعالیت‎های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از اقدامات آقای دهقانکار تشکر می‌‌کنم. فردی مودب و پر تلاش است و مطمئنم که در مسئولیت جدید نیز موفق خواهند بود.

وی با اشاره به ویژگی‎های آقای اسماعیلی گفت: آقای اسماعیلی در گذشته از مدیران موفق استانی بود که همیشه در جلسات حرفی برای گفتن داشت و سوالات کارشناسانه مطرح می‎کرد. در دورۀ فعالیت‎های وی بود که کانون‎های مساجد شکل گرفت. وی در حوزه بین‎المللی نیز  تجربیاتی دارد و در ایتالیا و اسپانیا رایزن فرهنگی بوده است.

احمدی ادامه داد: تجربیات اجرایی خوبی نیز دارند و اهل تعامل هستند. برخلاف بسیاری از مدیران ابتدا فکر می‌‌کنند و بعدا تصمیم می‌‌گیرند. از این رو می‎توان امیدوارم بود که با صنوف مرتبط با نشر تعامل خوبی برقرار کنند.

در ادامه مراسم ایوب دهقانکار نیز با اشاره به فعالیت‎هایش در معاونت امور فرهنگی گفت: در حوزه چابک‌سازی نمایشگاه کتاب تهران توانستیم تعداد کمیته‎ها را کاهش دهیم و تعداد مجریان اجرایی نمایشگاه کتاب را به کمتر از نصف برسانیم. در حوزه هوشمندسازی طرح ساماندهی یارانه نشر اجرا شد.

وی ادامه داد: در حوزه تعامل با صنوف از نظرات مشورتی صنف‌ها کمک گرفته شد. همچنین با برگزاری جشنواره‌‌هایی مثل جشنواره فیروزه تلاش کردیم تا به دیگر کالاهای فرهنگی که کتاب نیستند توجه کنیم. همچنین در بحث توزیع کاغذ به ناشران، ساز و کاری را طرح کردیم و جلساتی برای این منظور برگزار شد. خرید کتاب از ناشران با شفافیت بیشتری انجام شد تا یکی از منویات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شفاف‎سازی فعالیت‎ها اجرا شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مطمئنا این کارها همه با همکاری و همدلی همکاران و دیگر مدیران در معاونت امور فرهنگی میسر شده است.

همچنین علیرضا اسماعیلی نیز در این مراسم با اشاره به تقویت بخش خصوصی گفت: باید به این بخش توجه بیشتری شود تا بتوان زیرساخت‎های لازم را برای فعالیت این بخش فراهم کرد. همچنین همگی باید تلاش کنیم تا در سال جهش تولید از تولید محصولات بومی در حوزه فرهنگ حمایت کنیم و آنها را به بازارهای بین‎المللی صادرات کنیم.

اسماعیلی گفت: به نظرم جایگاه کالاهای ایرانی بالاتر از این حرف هاست و باید با همکاری صنف به جایگاه واقعی دست یابیم. همچنین در این مسیر باید به آموزش کارمندان برای مواجهه با شرایط جدید توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: بی تعارف دوران سختی را در پیش خواهیم داشت اما مایوس و ناامید نیستیم و تلاش خواهیم کرد تا فعالیت‌های فرهنگی ادامه یابند.

همچنین هومان حسن‎پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌‎فروشان تهران نیز در این مراسم از زحمات آقای دهقانکار تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که آقای اسماعیلی در مسئولیت جدید ادامه‎دهنده مسیر گذشته باشد.

غلامرضا شجاع مدیر عامل محترم شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگراف نیز در این جلسه از زحمات آقای دهقانکار قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که تجربیات بین‎المللی آقای اسماعیلی در پیشبرد فعالیت‎های معاونت فرهنگی یاریگر باشد.

بهمن پورمند رئیس هیات مدیره اتحادیه چاپخانه‎داران تهران نیز در این جلسه با اشاره به گسترده بودن فعالیت‎های چاپی از ضرورت توجه به این بخش و اهدای تسهیلات به چاپخانه‎دارن سخن گفت.