به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، با اعلام این مطلب گفت: امسال صد‌وشصتمین سال تولد چخوف است و ادبیات روسیه با نویسندگان و شاعرانی چون پوشکین، تولستوی، داستایوسکی، چخوف و بسیاری دیگر همواره در میان کتاب‌خوانان مطرح بوده است. چخوف را می‌توان به‌حق یکی از پرکارترین نویسندگان عصر خودش شمرد. او در ۱۸۶۰ متولد شد و در ۱۹۰۴ درگذشت. چخوف گذشته از آن‌ که از حرفه‌ اصلی خود که طبابت بود غافل نمی‌ماند و غالبا به یاری دردمندان می‌شتافت، در طول عمر چهل و چهار ساله‌ خویش، ده‌ها نمایش‌نامه‌ کوتاه و بلند، نزدیک به ششصد داستان کوتاه و بلند، صدها مقاله و یادداشت و هزاران نامه به رشته‌ تحریر درآورد.

محمدخانی افزود: مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب در 10 سال گذشته با تشکیل پل ادبی ایران و روسیه، برنامه‌های مختلف فرهنگی و ادبی در دو کشور برگزار کرده و با بسیاری از دانشگاه‌ها، مراکز ادبی و اتحادیه‌ نویسندگان مسکو و سن‌پترزپورگ همکاری مستمر داشته است. از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در 10 سال گذشته برگزار شده است می‌توان به همایش سعدی و پوشکین، همایش ایوان بونین، برنامه‌ یک هفته با تولستوی با حضور نوه‌ تولستوی، بزرگداشت سولژنیتسین و ... اشاره کرد. همچنین شهر کتاب چندین برنامه‌ ادبی در دانشگاه مسکو، اتحادیه‌ نویسندگان روسیه، انیستیتو سولژنیتسین، بنیاد ماکسیم گورکی، مرکز چخوف، مرکز پوشکین و نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با حضور محققان و نویسندگان ایران و روسیه داشته است.

او گفت: در سال جاری نیز مرکز فرهنگی شهر کتاب با همکاری بنیاد روسکی‌میر و به مناسبت صد‌وشصتمین سال تولد چخوف برنامه‌ "یک هفته با چخوف" را از روز یک‌شنبه اول تیر به مدت یک‌هفته و با حضور نویسندگان، چخوف‌شناسان ایران و روسیه و استادان و دانشجویان زبان و ادبیات روسی و نمایش‌نامه‌نویسان و علاقه‌مندان به آثار چخوف برگزار می‌کند و در طول این هفته، با انتشار یادداشت، مقاله، فایل صوتی، فایل تصویری و برگزاری نشست‌ها و میزگردها به صورت مجازی تلاشی در معرفی و تحلیل بیشتر زندگی و آثار چخوف دارد.

محمدخانی افزود: چخوف در ادبیات روسیه خالق سبکی تازه در شیوه‌ نمایش‌نامه‌نویسی و داستان‌نویسی شده است. مکاتبات چخوف نیز از ارزش بسیار برخوردار است. آثار چخوف مورد ستایش نویسندگانی چون تولستوی و ماکسیم گورکی قرار گرفت و به طور مستقیم یا غیرمستقیم در بیشتر رمان‌نویسان معاصرش اثر گذاشت. چخوف از بزرگ‌‌ترین و برجسته‌ترین داستان‌نویسان واقع‌بین روسیه در دوران قبل از انقلاب به شمار می‌آید و به‌خوبی زندگی روزمره‌ مردم را در زمان خودش در آثارش بازتاب داده است.

او گفت: در ایران نیز، چخوف بر بسیاری از نویسندگان و نمایش‌نامه‌نویسانی چون محمدعلی جمالزاده، صادق هدایت، سیمین دانشور، هوشنگ گلشیری، اکبر رادی و طنزنویسان ایرانی تاثیر گذاشته است که این تاثیرات به صورت مقاله، کتاب و پایان‌نامه در ایران و روسیه منتشر شده است.

محمدخانی اضافه کرد: برگزاری برنامه‌ "یک هفته با چخوف" فرصت تازه‌ای را فراهم می‌کند تا در طول این یک هفته، با بازخوانی و بازنگری و تحلیل و تبیین آثار چخوف، راز ماندگاری آثار این نویسنده‌ توانا تشریح شود و اهل قلم و فرهنگ ایران و روسیه بگویند که چه مقدار چخوف را خوانده‌اند و از چخوف در عرصه‌های مختلف چه آموخته‌اند. زیرا چخوف در نقش خالق داستان‌های کوتاه هجایی و فکاهی مهارتی بسزا یافت و سبک نویسندگی‌اش از همان اواخر قرن نوزدهم، توجه خوانندگان ملل مختلف اروپایی را به خود جلب کرد تا در اوایل قرن بیستم به ایران رسید و تاکنون به طور پیوسته نویسنده‌ محبوب ایران و جهان است.