سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: مژگان اکبری مدیر انتشارات سیب سرخ، با اشاره به میزان آثار ارسالی به مسابقه عکاسی "در خانه بمانیم از نگاه دوربین" به هنرآنلاین گفت: استقبال بسیار خوبی از مسابقه عکاسی صورت گرفت به‌طوری که از زمان اعلام فراخوان، 621 عکس به انتشارات ارسال شده و نتایج داوری به‌زودی اعلام و از نفرات برتر تقدیر می‌شود.

او درباره آغاز داوری عکس‌های ارسالی به این مسابقه توضیح داد: عکس‌های ارسالی با رای‌ و نظر هیات داوران و رای مردمی به مرحله داوری نهایی راه پیدا خواهند کرد. در نتیجه عکس‌های برتر بر اساس میزان خلاقیت و توجه به موضوع و محورهای اعلام شده در فراخوان، انتخاب و داوری خواهند شد.

اکبری در مورد ویژگی آثار ارسالی به نخستین دوره مسابقه عکاسی "در خانه بمانیم از نگاه دوربین" تصریح کرد: تعدادی از عکس‌ها با قاب‌بندی دو تصویر، شباهت‌های غیر معمول در ایام قرنطینه را به تصویر کشیدند. تعدادی از شرکت‌کنندگان، ژانرهای گوناگون در خانه ماندن‌ها را با رنگ‌های زیاد و زیبا ارسال کردند که یکی از فراگیرترین ایده‌های عکس‌های ارسالی بود. همچنین المان‌های انسانی به همراه کنتراست رنگ‌ها و احساسات متضاد مثبت و منفی و عکس‌هایی با امضای یک دوست با قاب‌بندی خاطره با ساده‌ترین ابزار از دیگر ویژگی عکس‌های ارسالی بود.

به گفته او، از میان عکس‌های ارسالی به مسابقه، 50 عکس برتر پس از داوری در قالب یک نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. همچنین آثار برتر در قالب یک کتاب از سوی انتشارات سیب سرخ منتشر خواهد شد.

اکبری ادامه داد: در ابتدای اعلام فراخوان ارسال اثر به این مسابقه، صرفا عکاسی با تلفن همراه مدنظر ما بود چرا که با دوربین‌ تلفن همراه هم امکان ثبت لحظه‌های شاد و متفاوت برای همه امکان‌پذیر بود اما در ادامه به علت استقبال فراوان مخاطبان، بخش عکاسی با دوربین عکاسی با موضوع قرنطینه نیز  به فراخوان عکاسی اضافه شد.

او هنرهای تصویری را مهم‌ترین ابزار ارتباطی برای انسان‌ها دانست و افزود: با توجه به شرایط و اتفاقاتی که در  چند ماه اخیر در کشور رخ داد تلاش کردیم از ابزار هنر برای ماندن در خانه و زیباکردن محیط اطراف استفاده کنیم. آزموده‌های هنری، در ارتقای آگاهی و درک صحیح چالش‌های ناشی از پدیده‌های پیش‌بینی نشده و اتفاقات غیرمنتظره از جمله ویروس کرونا از اهمیت اساسی برخوردار است. با شیوع ویروس کرونا در کشور ما و جهان در نقطه عطفی تاریخی واقع شد که هرگز نظیری را در چنین ابعادی تجربه نکرده بود. امیدوارم با برگزاری نخستین دوره این مسابقه و با استفاده از هنر عکاسی توانسته باشیم گامی در جهت حفظ ماندن در خانه برداشته باشیم.