به‌گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، در دوران عالمگیری بحران ویروس کرونا یا همان کووید 19 اسلاوی ژیژک فیلسوف و متفکر معروف اروپایی گرچه مجبور شد مثل تقریبا تمامی اهالی زمین اسیر قرنطینه شود اما از این فرصت استفاده کرد و درباره کووید 19 و تغییراتی که بر جهان تحمیل کرده است نوشت. می‌توان مدعی شد اسلاوی ژیژک این بار کرونا را محمل طرح پرسشگری و صد البته ایده‌پردازی‌های جسورانه خود کرد. ایده‌های او اول‌بار به صورت سلسله مقالات پراکنده منتشر شد تا این که بالاخره حدود دو هفته پیش کتاب با عنوان پاندمیک کویید 19 جهان را تکان می‌دهد منتشر شد.

این کتاب کم حجم در ایران هم توسط هوشمند دهقان مترجم آثار مطرحی در فلسفه و ادبیات چون "در کافه اگزیستانسیالیستی" و "دختر تحصیلکرده"، با عنوان "عالمگیر! کووید 19 جهان را تکان می‌دهد" ترجمه شد و به‌زودی توسط انتشارات صدای معاصر چاپ خواهد شد.

در پشت جلد این کتاب پس از این که آدام کیرش هشدار داده است که اسلاوی ژیژک خطرناک‌‌ترین فیلسوف در غرب است چنین آمده است: "در دورانی که یک بیماری همه‌گیر جهانی، کره خاک را فرا می‌گیرد، چه کسی بهتر از اسلاوی ژیژک، فیلسوف پر حرارت اهل اسلوونی، می‌تواند به شیوه‌ای نفس‌گیر از مفاهیم عمیق این رخداد پرده بردارد، از پارادوکس‌های سرگیجه‌آورش حیرت کند، و در ژرفنای پیامدهایش خردورزی نماید؟

در زمانی زندگی می‌کنیم که محبت‌آمیزترین کار ما، دور ماندن از شخص مورد علاقه‌مان است. زمانی که حکومت-هایی که به کاهش بی‌رحمانه هزینه‌های خدماتی و رفاهی دولتی معروفند به یکباره می‌توانند میلیارد‌ها دلار را از غیب، حاضر کنند. زمانی که دستمال توالت، حکم کیمیا می‌یابد و سرانجام زمانی که به قول ژیژک، تنها مانع سقوط به ورطه بربریت جهانی، شکل تازه‌ای از کمونیسم است.

ژیژک با شور و شوق همیشگی‌اش به استفاده از تمثیل‌های موجود در فرهنگ عامه، صفحات کتابش را با گفتارهایی از کوئنتین تارانتینو، هربرت جورج ولز، هگل و مارکس می‌آراید و تصویری موجز و جذاب از بحرانی را به دست می‌دهد که هم‌چنان در حال پیشروی است و همه ما را فرامی‌گیرد".

این کتاب یک مقدمه، 10 فصل و یک ضمیمه دارد.

عناوین فهرست کتاب:

سرآغاز: مرا لمس مکن! فاصله‌گذاری بدنی.

فصل اول: اکنون همگی در یک قایق نشسته‌ایم نیاز جهان به هم‌پیوسته کنونی به نسخه‌ای جدید.

فصل دوم: چرا همیشه خسته‌ایم؟ تفاوت میان دورکاری کارگران قراردادی خوداستثمارگر و دورکاری مدیران بالارده.

فصل سوم : به سوی طوفانی تمام عیار در اروپا مسئله پناهجویان و پیامدهای منفی کرونا برای اروپا.

فصل چهارم: به برهوت ویروسی خوش آمدید! لزوم بازسازماندهی اقصادی جهان.

فصل پنجم: پنج مرحله تمام اپیدمی‌ها عبور هر بحران، فردی یا اجتماعی، از پنج مرحله انکار، خشم، چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش.

فصل ششم: ویروس ایدئولوژی فرصتی برای اندیشیدن در مورد معنا(یا بی‌معنایی) زندگی‌... و سیاست‌های یک بام و دو هوای دولتمردان جهان.

فصل هفتم: آرام باشید و بترسید! آنجا که نباید می‌ترسیم و آنجا که باید نمی‌ترسیم.

فصل هشتم: نظارت و مجازات؟ بله لطفا! کروناویروس، دستاویز خوبی است برای کنترل افراد.

فصل نهم: آیا تقدیر ما، رجعت به بربریت با چهره‌ای انسانی است؟ اصل بقای سالم‌ترین‌ها، تقاضای داروی انحصاری، بقای برهنه.

فصل دهم: کمونیسم یا بربریت، به همین سادگی! بر سر یک دوراهی سرنوشت‌ساز: بربریت یا کمونیسم در شکلی نوین.

ضمیمه: دو نامه مفید از دوستان.