به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، رئیس بنیاد سعدی با بیان این‌ که اول اردیبهشت در کشور ما و در میان فارسی‌زبانان سرزمین‌های دیگر "روز سعدی" نامیده شده است و این روز و ماه را سعدی در مصرعی به صورت "اول اردیبهشت ماه جلالی" آورده است، گفت: سعدی بی‌گمان معروف‌ترین شاعر ایرانی در جهان است. کافی است به تعداد ترجمه‌هایی که به زبان‌های مختلف دنیا از آثار سعدی، به‌ ویژه گلستان و بوستان، صورت گرفته و به قدمت و تنوع این ترجمه‌ها توجه کنیم تا صحت این ادعا بر ما ثابت شود. شادروان دکتر جواد حدیدی، استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه فردوسی مشهد و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در کتاب معتبر خود، "از سعدی تا آراگون"، گفته است که تنها در پاریس چهار خیابان به نام سعدی وجود دارد و او علت این امر را توضیح داده است.

او درباره تالیف "گلستان" سعدی اظهارداشت: سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است. از سال ۶۵۶ هجری قمری که سال تالیف گلستان است عموم کسانی که در داخل و خارج از ایران خواسته‌اند فارسی بیاموزند گلستان خوانده‌اند و سر سفره سعدی نشسته‌اند.

حدادعادل ادامه داد: گلستان برای فارسی‌آموزان، مانند شیر مادر برای نوزادان، ضروری و مفید محسوب می‌شده است. بزرگی و عظمت سعدی تنها به علت قریحه شاعری و فصاحت و بلاغت او نیست، بلکه به سبب هوشمندی و درایتی نیز هست که در تالیف گلستان به ظهور رسیده است. سعدی در تالیف این کتاب آن‌چنان استادی و هنرمندی به خرج داده که آن را برای همه سلیقه‌ها و سن‌ و سال‌ها مطلوب و محبوب ساخته است.

رئیس بنیاد سعدی افزود: گلستان سعدی فقط یک کتاب ادبی نیست، بلکه یک کتاب "آموزشی" بسیار موفق و جذاب است. معلمان زبان و ادبیات فارسی اگر بخواهند نوجوانان و جوانان را به صورت ریشه‌دار و بنیادی آموزش دهند، نباید از گلستان غافل شوند. گلستان پشتوانه ابدی و سرمایه جاودانی زبان و ادبیات فارسی است.

حدادعادل گفت: کار ما در بنیاد سعدی، اگرچه سعدی‌پژوهی نیست، اما افتخار ما این است که زبان فارسی را در جهان به نام سعدی معرفی می‌کنیم و آموزش می‌دهیم. روز سعدی فرصت خوبی است تا همشهریان و هموطنان و هم‌زبانان سعدی و همه فارسی‌دانان جهان کام خود را با شعر و نثر او شیرین کنند و به یاد او زمزمه کنند که: "من آن مرغ سخن‌دانم که در خاکم رود صورت/ هنوز آواز می‌آید که سعدی در گلستانم".