به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، با اختصاص بخشی از یارانه کتاب به حمایت از سامانه "پست کتاب" در طرح "عبور از کرونا با کتاب" که با هدف ایجاد عدالت در دسترسی به کتاب برای همه شهروندان ایجاد شده است، برای ارسال هر بسته پستی کتاب در این سامانه تا دو کیلوگرم بابت سفارش صرفا مبلغ ۳۰هزار ریال دریافت می‌شود و مابقی مبلغ از محل یارانه کتاب توسط خانه کتاب به شرکت پست پرداخت خواهد شد.

در دوره زمانی 25 اسفند ماه سال گذشته تاکنون 31 هزار بسته کتاب از طریق این سامانه ارسال شده است که این رقم معادل فعالیت 6 ماه از سال 1398 است.

تا اواسط اسفند ۱۳۹۸، 450 فعال حوزه کتاب و نشر شامل ناشر، کتاب‌فروشی و فروشگاه اینترنتی در سامانه پست کتاب عضو شده بودند که با اجرای طرح "عبور از کرونا با کتاب" تعداد اعضا با رشد 50 درصدی به ۶۵۹ فعال شامل ۴۵۲ ناشر، ۱۰۶ کتاب‌فروشی و ۱۰۱ فروشگاه اینترنتی کتاب رسیده است.

در دوره زمانی ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تا  ۲۵ فروردین سال جاری، به حدود ۴ هزار منطقه روستایی کتاب ارسال شده است که طولانی‌ترین مسیر ارسال کتاب از تبریز تا میناب - ۱۹۸۸ کیلومتر- وزن۲  کیلو مبلغ ۳ هزار تومان محاسبه شده است.  

بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به  تهران، قم و خراسان رضوی و بیشترین دریافت‌کنندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بوده‌اند.

ناشران، کتابفروشان، توزیع‌کنندگان، فروشگاه‌های اینترنتی کتاب و فعالان تولید و فروش کتاب، در صورت داشتن پروانه کسب و کار معتبر می‌توانند برای استفاده از این تخفیف از طریق سایت خانه کتاب ketab.ir یا سامانه posteketab.com نسبت به ثبت نام و عضویت اقدام کنند.