به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، رمان "به اندازه‌ یک نقطه" نوشته ژیلا تقی‌زاده نویسنده و نقاش، سال ۱۳۹۶ در میان رمان‌های برگزیده فهرست بلند جایزه مهرگان ادب قرار گرفت. نویسنده این رمان دوم فروردین‌ماه امسال در گذشت.

ژیلا تقی‌زاده تجربه ۲۱ سال زندگی‌ توام با مقاومت سرسختانه‌ در برابر سلول‌های سرطانی را در رمان خود با زبانی نو به تصویر کشیده است. رمان او در دوره هجدهم جایزه مهرگان ادب از میان ۵۲۷ اثر با رای داوران به "فهرست بلند مهرگان ادب" راه یافت.

بیان تجربه زیسته نویسنده با زبانی مناسب، شجاعت نویسنده در بازگو کردن تجربه زندگی شخصی‌‌ و ورود او به عرصه‌های نو، از مهم‌ترین دلایل داوران برای برگزیدن این اثر بود‌.

رمان "به اندازه‌ی یک نقطه"، بر پایه‌ تجربیات فردی نویسنده در مبارزه‌ بی‌امان با بیماری سرطان نوشته شده است. به اعتبار فرم و زبان روایت، این رمان یکی از رمان‌های برجسته در ادبیات و نوشتار زنانه‌ ما است. نویسنده‌ بیمار روی تخت بیمارستان، با تومور سرطان خود گفتگوها دارد. گاه داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت می‌آمیزد تا تومور بدخیم خود را بر سر مهر آورد. با این همه آنچه به او می‌گوید، از موضع اراده معطوف به قدرت است. گاه زبان طعن و طنز به کار می‌گیرد و نیروی اراده‌ خود را به رخ تومور می‌کشد تا منـت او نکشد. زبان نویسنده به شدت تصویری و امپرسیونیستی است. زبان روایت به شعر آهنگ می‌کند و زبان آهنگین، هم نمودی از شور زندگی در نویسنده است، هم نشانه‌ای از "نوشتار زنانه" و معرف آن بخش از روان زنانه (آنیما) نویسنده که در این اثر، به اوج خود رسیده است.