به گزارش هنرآنلاین، رویدادها و محفل‌های شعری نخستین جشنواره ملی "شعر دانشجویی" از روز ملی شعر و ادب در ۲۷ شهریورماه سال‌جاری، با حضور شاعرانی چون اسماعیل امینی، سعید بیابانکی، علی عبداللهی، عبدالجبار کاکایی و پونه نیکوی، به عنوان اعضایی از شورای سیاست‌گذاری، در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آغاز شد.

با برگزاری رویدادهایی در دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه زنجان، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه گرگان و دانشگاه الزهرا(س) پیگیری شد. علاوه بر برگزاری نشست‌های تخصصی و شعرخوانی دانشجویان و استادان دانشگاه، تجلیل و اهدای تندیس "رودکی" به پیشکسوتانی چون محمدرضا شفیعی‌کدکنی، ساعد باقری، محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی و ناصر فیض، زیر عنوان‌های مختلف، از دیگر بخش‌های رویدادهای شاعرانه‌ جشنواره‌ ملی "شعر دانشجویی" بوده است.

این محفل‌ها قرار بود در دانشگاه‌های مختلف استان‌هایی چون گیلان، خراسان رضوی، اصفهان و تهران ادامه یابد که فعلا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

دبیرخانه نخستین جشنواره ملی "شعر دانشجویی" از عموم دانشجویان دعوت کرده است که با تمدید دوماهه زمان شرکت در جشنواره تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹، در بخش‌های جنبی چون نقیضه‌نویسی ادبیات کهن، شعرخوانی معاصر، خوانش متون ادبی کهن و نقد و معرفی مجموعه اشعار، با ضبط و ارسال فایل‌های صوتی و تصویری در کنار فایل‌های متنی نیز شرکت کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام و شرکت در جشنواره که کلیه‌ مراحل آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و در نهایت اردوی بزرگ برگزیدگان آن نیز پس از تغییر شرایط موجود احتمالا در تابستان آینده با رویدادهای آموزشی و تجلیلی برگزار خواهد شد، به این سامانه‌های اینترنتی مراجعه کنند:

http://sheredaneshjoei.ir

http://eventta.ir

همچنین ویدیوهای رویدادهای پیشین این جشنواره به صورت آفلاین از همین طریق قابل دسترسی و استفاده است.

این جشنواره که با دبیری علمی علیرضا بهرامی شاعر، مدیر گروه فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و مجری برنامه شب شعر شبکه چهار - و دبیری اجرایی فرزین پورمحبی طنزپرداز و پژوهشگر، برگزار می‌شود و سمانه عنبری و محمود علیگو نیز از دیگر اعضای شورای سیاست‌گذاری آن هستند، تنها شرط‌های شرکت را دانشجو بودن صاحب آثار و نیز حائز رتبه نبودن آثار ارسالی در دیگر جشنواره‌ها اعلام کرده است.

جشنواره ملی شعر دانشجویی که قرار است هر ساله به همت جهاد دانشگاهی و با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور برگزار شود، از کلیه‌ دانشجویان مقطع‌های مختلف تحصیلی دعوت کرده است که در قالب‌های کلاسیک، نیمایی، سپید و آزاد، ترانه، طنز و شعر ترجمه در این جشنواره‌ ملی شرکت و برای به‌دست آوردن تندیس "رودکی" رقابت کنند.

هر شرکت‌کننده در هر یک از قالب‌ها، حداکثر با ۳ اثر و جمعا حداکثر با ۱۸ اثر در این جشنواره می‌تواند شرکت کند.