به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، این نکوداشت در راستای وظایف کمیسیون ملی یونسکو- ایران در بزرگداشت مروجان علم و فرهنگ و آموزش، صورت می‌پذیرد.

کمیسیون ملی یونسکو- ایران سال گذشته با راه‌اندازی برنامه‌ای با عنوان "تماشای خورشید" ثابت قدمی و تلاش نام‌آوران حوزه فکر، قلم، اندیشه و هنر را گرامی داشت.

در سال ۱۳۹۷ در مراسمی باشکوه، محمدعلی موحد مولوی‌پژوه در نخستین برنامه تماشای خورشید تجلیل و نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران در دانشگاه تهران به این استاد اهدا شد. در تیر 1398، یدالله کابلی خوانساری اسطوره خط شکسته ایران از سوی کمیسیون ملی یونسکو در دومین مراسم تماشای خورشید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مورد تجلیل قرار گرفت.

اسفند امسال نیز در سومین مراسم تماشای خورشید با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران حجت‌الله ایوبی از مهدی محقق چهره نامدار علم و فرهنگ ایران، تجلیل خواهد شد. همچنین در این رویداد از نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران ویژه استاد محقق و تمبر یادمان نکوداشت هفت دهه خدمات فرهنگی و ادبی استاد رونمایی می‌شود.

بزرگداشت این استاد، ساعت 15 روز یکشنبه 4 اسفند ۱۳۹۸ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار می شود و اساتید درباره مهدی محقق سخن می‌گویند.

مهدی محقق متولد ۱۰ بهمن ۱۳۰۸ خورشیدی، بنیان‌گذار دایره‌المعارف تشیع و عضو سابق هیات امنای بنیاد دایره‌المعارف اسلامی، نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه‌پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشکی اسلامی، مصحح و شارح کتب ادبی و فلسفی و فقهی و استاد دانشگاه تهران است که جوایز و افتخارات بسیاری از جمله درجه استاد ممتاز فلسفه اسلامی از سوی موسسه بین‌المللی اندیشه و تمدن اسلامی کوالالامپور مالزی در سال 1993، نشان درجه یک ادب فارسی در سال 1382 و جایزه بنیاد البرز به‌عنوان دانشمند برتر در سال 1393 را کسب و دریافت کرده است.

گفتنی است در این مراسم اساتیدی هم‌چون محمدعلی موحد، محمدرضا شفیعی کدکنی، بهاالدین خرمشاهی، اصغر دادبه، میرجلال‌الدین کزازی و مهدی ماحوزی حضور دارند.