به گزارش هنرآنلاین، نخستین جشنواره بین‌‌المللی علمی ادبی و هنری سعدی با هدف کشف و تربیت و رشد استعداد‌های نهان کودکان، نوجوانان و جوانان به اهتمام پژوهشکده ادبیات تحلیلی و تطبیقی اسراء و باشگاه ملی جوانان پژوهشگر برگزار می‌شود.

محمدرضا حقدوست مدیر آموزش و آفرینش پژوهشکده اسراء و دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی سعدی در‌این‌باره گفت: طبق مصوبه جلسه شورای مرکزی پژوهشکده و دبیرخانه جشنواره سعدی، مهلت ارسال آثار به جشنواره تا آخر اسفند امسال تمدید شده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاع از شرایط و شرکت در جشنواره تا پایان اسفند به سایت رسمی جشنواره به آدرس saadifestival.com مراجعه کرده و برای ارسال آثار اقدام کنند.

آیین اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی سعدی اول اردیبهشت 1399 و در روز جهانی گرامیداشت سعدی برگزار خواهد شد.

این جشنواره از فروردین امسال به‌صورت کشوری و بین‌المللی آغاز به کار کرد و از 30 مهر مهلت ارسال آثار آغاز شد. جشنواره در 12 رشته علمی ادبی و هنری ویژه پنج گروه سنی کودک و نوجوان، دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتید دانشگاه و عموم مردم برگزار می‌شود.

"رابطه خدا با انسان"، "رابطه انسان با خدا"، "رابطه انسان با انسان" و "رابطه انسان با طبیعت" از موضوع‌های اصلی مسابقه است.

رشته ادبیات در بخش‌های شعر کلاسیک و نو، داستان کوتاه، طنز، کاریکلماتور ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، رشته هنر در بخش‌های خوشنویسی، تایپوگرافی، طراحی و نقاشی، کاریکاتور ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، رشته نمایش در بخش‌های نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه نویسی، موشن گرافیک، انیمیشن کوتاه ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، رشته مقالات میان‌رشته‌ای در بخش‌های هنر و ادبیات ویژه استادان، معلمان، دانشجویان، رشته مقالات ادبیات کودک ویژه استادان، معلمان، دانشجویان و رشته ارائه مقاله علمی و پژوهشی، ویژه استادان، معلمان، دانشجویان برگزار می‌شود.

در پایان به رتبه‌های اول هر رشته مدال طلای ادبی سعدی متناظر با نوبل ادبیات ایران و به برگزیدگان جوایز نفیس به همراه لوح تقدیر، دیپلم افتخار و گواهینامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری و عضویت افتخاری در باشگاه ملی جوانان پژوهشگر اهدا می‌شود و آثار برجسته در کتاب جشنواره چاپ می‌شوند.