به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌ها، علی دارابی در این جلسه با بیان اهمیت تشکیل این شورا در معاونت امور استان‌ها گفت: وجود 87 شبکه رادیویی و تلویزیونی در زیر مجموعه این معاونت و جایگاه ویژه این شبکه‌ها در سبد رسانه‌ای مخاطبان صداوسیما، ضرورت دارد این شورا با بررسی، نظارت و هدایت تولیدات مراکز استانی زمینه رشد و ارتقا آن ها را بیش از پیش فراهم کند.

او با اشاره به ضرورت توجه ویژه به زبان و ادبیات فارسی تصریح کرد: پاس‌داشت زبان فارسی و گسترش آن از اصلی‌ترین وظایف صدا و سیما است و در این مسیرتلاش خواهیم کرد از ظرفیت‌های همه صاحب‌نظران و استادان این حوزه بهره‌مند شویم.

معاون امور استان‌ها در ادامه به پیشرفت‌های چشم‌گیر در عرصه فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی اشاره و بر ضرروت استفاده از این فرصت و آسیب‌شناسی دقیق آن در ارتباط با زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد.

دارابی گفت: متاسفانه با گسترش رسانه‌های نوین شاهد برخی تغییرات نوشتاری و گفتاری در بین نسل جوان و نوجوان کشور هستیم که لازم است با برنامه‌ریزی مناسب از این فضا به بهترین شکل ممکن برای توسعه و ترویج هنر و ادبیات فارسی استفاده کنیم.

رییس شورای عالی هنر و ادبیات در بخش دیگری از سخنان خود موضوع زبان‌های محلی و لزوم مهندسی صحیح و تدوین الگوی مناسب برای پرداختن به گویش‌ها و زبان اقوام ایرانی در مراکز استانی را از محورهای مهم برای طرح در این شورا عنوان کرد و افزود: نقش و جایگاه زبان فارسی به عنوان زبان معیار در کلیه شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و فضای مجازی باید رعایت و اعمال شود.

معاون امور استان‌ها الزام بر به کارگیری زبان فارسی به عنوان زبان معیار در همه سطوح رسانه ملی را سیاستی راهبردی دانست و ادامه داد: این شورا وظیفه تشکیل و ساماندهی کارگاه‌های آموزشی ویژه دست‌اندرکاران حوزه موسیقی و ادبیات را در معاونت استان‌ها برای دو طیف درون رسانه‌ای (ارتقای دانش برنامه‌سازان) و برون رسانه‌ای (آموزش مخاطبان) به عهده دارد و لازم است متناظر این شورا در کلیه مراکز استانی تشکیل شود و مجرب‌ترین استادان هنر ، ادبیات و رسانه در استان را گردهم آورند.

دارابی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر پاس‌داشت زبان فارسی اظهار امیدواری کرد: تشکیل این شورا بتواند زمینه به‌کارگیری درست از زبان و موسیقی را در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و نهایتا در جامعه ایرانی فراهم آورد.

در این جلسه اعضای شورای عالی هنر و ادبیات و هنرمندانی از جمله مصطفی محدثی‌خراسانی، محمدعلی بهمنی، محمودرضا اکرامی‌فر، سعید بیابانکی، مرتضی امیری‌اسفندقه، حسن ریاحی، هوشنگ جاوید، رضا رفیع، شهرام منظمی و حمید اکبرزاده حضور داشتند و درباره ضرورت دعوت از بزرگان حوزه ادب و موسیقی در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، استفاده از جنبه‌های مختلف موسیقی نواحی در آثار رسانه‌ای، ضرورت معرفی آثار فاخر در حوزه موسیقی، ضرورت حضور موثر در فضای مجازی، توجه به هنر به عنوان فرصت نه تهدید وتوجه به زبان محلی و بومی نکاتی را مطرح کردند.

اعضای شورای عالی هنر و ادبیات عبارتند از مصطفی محدثی‌خراسانی، محمد علی بهمنی، محمودرضا اکرامی‌فر، سعید بیابانکی، مرتضی امیری‌اسفندقه، رضا رفیع، امیراسماعیل آذر و شهرام شکیبا (در حوزه ادبیات و شعر و ترانه) و حسن ریاحی، هوشنگ جاوید، شهرام منظمی و حمید اکبرزاده (در حوزه موسیقی، سرود و نماهنگ).

سیدحمیدرضا حسینی دبیر این شوراست و مدیر شبکه شما به همراه مدیران کل ستاد از حوزه‌های برنامه‌ریزی و نظارت - صدا - فضای مجازی و مرکز سیمای استان‌ها برای تبادل‌نظر و همکاری با این شورا از مرحله طراحی تا تولید و پخش برنامه حضور دارند.