به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، سی‌ودومین دوره نمایشگاه کتاب مسکو، ظهر روز چهارشنبه 13 شهریورماه جاری آغاز شد و تا یکشنبه ۱۷ شهریورماه ادامه خواهد داشت. در این دوره از نمایشگاه کتاب مسکو که کشور بلارروس مهمان ویژه آن است و شارجه نیز در مقام پایتخت جهانی کتاب ۲۰۱۹ به‌عنوان شهر مهمان در آن حضور دارد، علاوه بر حضور ناشران روسی، ۳۳ کشور دیگر نیز شرکت دارند.

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این دوره از نمایشگاه کتاب مسکو، با برپایی غرفه‌ای ۲۴ متر مربعی، نشر ایران را در این رویداد بین‌المللی صنعت نشر نمایندگی می‌کند.

ازجمله کتاب‌های حاضر در دور سی‌ودوم نمایشگاه کتاب مسکو، کتاب "لندن – 1939"، دفتر شعرهای آزاد علیرضا بهرامی با ترجمه کاترین کریکونیوک است. این کتاب که سال 2018 چاپ نخست آن با طرح جلدی از حمیدرضا بیدقی  هنرمند ایرانی مقیم ترکیه، در جریان روزهای گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اوکراین، در شهر کتاب فرشته تهران و با حضور چهره‌ها و شخصیت‌هایی از ایران و اوکراین رونمایی شده بود، در این دو کشور توزیع شده است.

انتشارات آرادمان به‌عنوان ناشر ایرانی کتاب یادشده، از کاترین کریکونیوک، مترجم اوکراینی - فارسی که در ولز اقامت دارد، پیش‌تر رمان کلاسیک "خانواده کایداش" را نیز با ترجمه‌ فارسی منتشر کرده است.

 

نمایش آثاری از تصویرگران ایرانی با موضوع شاهنامه

در بخش جنبی غرفه ایران در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو، آثاری از تصویرگران کشورمان با موضوعات تصویرگری شاهنامه فردوسی در گذشته و امروز و جشن‌های ایرانی به نمایش گذاشته شد.

نمایش این آثار با ذکر نام هنرمند و چکیده‌ای از موضوع شاهنامه و هر جشن ایرانی و مناسبت‌های آن همراه است. مجموعه این بخش از ۳۵ تصویر تشکیل شده و بروشور آن، با توضیحاتی در این زمینه به نمایش گذاشته شده است.

در بخش دیگری از این غرفه، صورتک‌های مقوایی به نمایش درآمده که قابل نصب بر روی صورت و ساخت قصه و اجرای نمایش است.

ساخت این صورتک‌ها، که قابلیت ساختن آن‌ها توسط کودکان وجود دارد، با استفاده از کتاب "صورتک‌های مقوایی بسازیم"، اثر جمال‌الدین اکرمی نویسنده تصویرگر و پژوهشگر کتاب‌های کودک و نوجوان انجام می‌شود. صورتک‌هایی که پس از ساخت، به منظور اجرای نمایش از داستان‌های کهن ایران‌زمین، مانند روباه و کلاغ، مهمان‌های ناخوانده توسط بچه‌ها و قصه‌گو به کار گرفته می‌شوند.

این برنامه با استقبال کودکان روسی مواجهه شده است.