به گزارش هنرآنلاین به نقل از رودا،‌ فرهاد پیربال به جرم آتش‌زدن یک کتاب‌فروشی محلی در اربیل در اعتراض به آن‌چه انتشار 5 کتابش بدون دریافت اجازه عنوان کرده، توسط پلیس دستگیر شد. این درحالی است که این انتشارات اتهام‌های واردشده از سوی پیربال را رد می‌کند.

به گفته سوران عزیز، مسئول کتاب‌فروشی خانه وفا،‌ بیش از ۵۰۰۰ کتاب در جریان این آتش‌سوزی از بین رفته‌است.

پیربال این کتاب‌فروشی را به نقض قوانین کپی‌رایت متهم کرده است.

پیربال پیش‌تر در صفحه فیس‌بوک خود نوشته بود: "پیش از این به این کتاب‌فروشی گفته بودم که پنج کتاب من را بدون اجازه و بدون هیچ‌گونه قرارداد قانونی چاپ کرده و با فروش هر کتاب ۱۵۰۰۰ دیناری ۷۰۰۰ دینار را برای خود برمی‌دارد. از آن‌ها خواستم این کار را تکرار نکنند. خواستم کتاب‌هایم را پس بدهند،‌ در غیر این صورت کتاب‌فروشی آن‌ها را آتش خواهم زد. آن‌ها از من خواستند شکایت خود را به دادگاه ببرم."

عزیز نیز در مصاحبه‌ای گفته است:‌ "ما دو کتاب از پیر بال منتشر کرده‌ایم. با او ملاقات داشتیم و حداقل سه نویسنده می‌توانند ادعای ما را تایید کنند. ما برای او احترام قائل شدیم و به او گفتیم قصد داریم کتاب‌هایش را به چاپ برسانیم. او موافقت کرد و حتی قدردان این موضوع بود."

مسئول این کتاب‌فروشی با اشاره به این که ‌پیربال، دو روز پیش از آتش زدن کتاب‌فروشی‌،‌ آن‌ها را تهدید کرده بود، اظهارداشت: "من این موضوع را به مسئولان شهر اطلاع دادم و از آن‌ها خواستم دو مامور به کتاب‌فروشی بفرستند، اما آن‌ها مرا نادیده گرفتند.‌"

فرهاد پیربال مدرک‌ دکترای تاریخ ادبیات کردی خود را از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت کرده است. این شاعر و نویسنده تاکنون بیش از ۴۳ کتاب به چاپ رسانده و به عنوان یک از نام‌دارترین چهره‌های ادبیات کرد شناخته می‌شود.