به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، در شب فدریکو گارسیا لورکا که ساعت 5 عصر روز پنجشنبه، 6 تیرماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برپا می‎شود، قطب‎الدین صادقی از نمایشنامه‎های لورکا سخن می‎گوید و علیرضا بهرامی به ویژگی‎های شعر او می‎پردازد. احمد پوری و فواد نظیری چند شعر از لورکا می‎خوانند و ندا سماواتی با گیتار همراهی‎شان می‎کند.

این شب که به این شاعر بزرگ اسپانیایی اختصاص دارد هم‌زمان است با انتشار نوزدهمین شماره مجله "کاروان مهر" و در خیابان استاد نجات‌اللهی، بوستان ورشو، تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: "فدریکو گارسیا لورکا شاعر و نمایشنامه‎نویس پرآوازه اسپانیایی که برخی او را شاعرترین شاعران دانسته‎اند، در ایران نیز از بختی بلند بهره برد. ترجمه اشعارش خیلی زود در دسترس علاقه‌مندان شعر جهان قرار گرفت و وقتی احمد شاملو به ترجمه شعرهایش روی آورد و بعد هم آن‎ها را خواند، به خاطره‎ای جاودان در دل شعردوستان این سرزمین بدل شد".

 

انتشار گزارش اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره انتشار گزارشی در برخی رسانه‌ها مبنی بر واردات کاغذ غیراستاندارد، توضیحاتی منتشرکرد.

در این اطلاعیه با اشاره به برخی مطالب منتشر شده با محوریت "واردات کاغذ غیر استاندارد" ذکر نکات زیر ضروری‌است:

۱- کاغذ مورد نظر ساخت کارخانه UPM آلمان با استاندارد جهانی است که بعد از توزیع میان بیش از ۴۰ روزنامه، تنها دو روزنامه کاغذ را غیر استاندارد اعلام کردند.

۲- براساس اعلام شرکت وارد کننده قطر کاغذ این شرکت، بین ۱۲۲۵ تا ۱۲۵۰ میلی‌متر است که برای تعدادی از چاپخانه‌ها که بخش رول و غلطک آن‌ها کمی فرسوده بوده، ایجاد مشکل کرده است در حالی که چاپخانه‌های با تجهیزات استاندارد و به روز شده، مشکلی با این کاغذ نداشته‌اند.

۳- شرکت موزع این کاغذ قبل از در اختیار گذاشتن کاغذ از طریق فرم مخصوص، مشخصات فنی کاغذ مورد اشاره را به خریداران اعلام کرده و کارشناسان فنی روزنامه‌ها پس از رویت نمونه کاغذ نسبت به خرید کاغذ اقدام کرده‌اند. همچنین معاونت مطبوعاتی برای رسانه‌هایی که به هر دلیلی با این کاغذ مشکل داشته‌اند، دو راه حل پیشنهاد داده؛ اولا عودت کاغذ به یک شرکت اعلامی و دریافت کاغذ مورد نظرشان، ثانیا شرکت موزع متعهد شده که در صورت عدم هماهنگی تجهیزات چاپخانه با کاغذ توزیعی، نسبت به عودت کالا و بازپرداخت وجه پرداختی اقدام نماید.

۴- معاونت مطبوعاتی در شرایط فعلی، با بسیج همه امکانات و بخش‌های داخلی و حتی سازمان‌ها و نهادهای خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دنبال کمک به رسانه ها برای حل مشکل کاغذ مطبوعات بر اساس موجودی انبارها و شرکت‌های واردکننده است و خود را موظف به کمک برای تامین کاغذ مطبوعات می‌داند و قطعا در این مسیر با توجه به مشکلات موجود، امکان بروز برخی گلایه‌ها وجود دارد.

در پایان اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی آمده است: "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس منابع ورودی کاغذ به کشور، توزیع و نظارت را بر عهده دارد و بر همین اساس با دستگاه‌های ذیربط برای تسریع در امور واردات و تخصیص ارز مورد نیاز هماهنگی‌هایی به صورت منظم و دوره‌ای صورت می‌دهد و تمام توان خود را صرف سرعت دادن و رفع موانع واردات کاغذ کرده و همزمان اطلاع‌رسانی شفاف با روش‌های مختلف صورت گرفته است که از جمله می‌توان به برگزاری جلسه مشترک با مدیران مسئول روزنامه‌ها در موضوع کاغذ در هفته گذشته اشاره کرد. با این حال نوع نظارت بر توزیع کاغذ در حال حاضر بر اساس میزان موجودی و بررسی شمارگان واقعی مطبوعات، صورت می‌گیرد؛ ضمن آن که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولیتی در قبال کاغذهای وارداتی با ارز غیر دولتی و قبل از تشکیل کارگروه‌های ساماندهی کاغذ ندارد. هدف اصلی، کمک به رسانه‌هایی است که اکنون دچار کمبود کاغذ هستند چرا که اصولا نظارت بر واردات و توزیع کاغذ جز وظایف ذاتی معاونت مطبوعاتی نبوده و تنها به دلیل شرایط اضطرار فعلی، نسبت به آن اقدام نموده است".