به گزارش هنرآنلاین، یکی از راهبردهای ایجاد امنیت خاطر برای جامعه فرهنگی و هنری کشور برخورداری از تسهیلات بیمه‌ای است. بیمه با ارزش بخشیدن به هنرمند و توجه به نیازهای او در نبود امنیت شغلی می‌تواند نقطه اتکایی برای ادامه فعالیت وی خصوصاً در شرایط سخت باشد.

در این میان صندوق اعتباری هنر بر اساس برنامه سوم توسعه تلاش می‌کند شرایطی را فراهم آورد که با گسترش خدمات بیمه‌ای فضایی امن را برای تداوم فعالیت حرفه‌ای هنرمندان فراهم آورد. این امر تا اندازه‌ای می‌تواند به رفع دغدغه‌های قشر فرهیخته جامعه بیانجامد که خود زمینه‌ساز ایجاد انگیزش و خلق آثار هنری است.

صندوق اعتباری هنر بنا بر وظیفه ذاتی خود در حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران کشور به دنبال گسترش چتر حمایتی خود در سراسر کشور است.

انعقاد قرارداد با شرکت بیمه سرمد

در قرارداد سال 97 پس از بررسی و مذاکره با شرکت‌های بیمه‌گر پوشش بیمه درمان تکمیلی و عمر و حادثه برای 11842 نفر سرپرست خانواده متقاضی بیمه تکمیلی، توسط بیمه سرمد و در قالب سه طرح متنوع منعقد شد. بیمه سرمد خدمات خود را در دو بخش بستری و پاراکلینیکی با شرکت کمک‌رسان ایران (sos) و دندان‌پزشکی با شرکت ارتقاء سلامت پاسارگاد به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ارائه داد.

بیش از 22 هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل از بیمه درمان تکمیلی در سال 97 بهره‌مند شدند.

 بر این اساس 8 درصد در طرح امید، 72 درصد در طرح آرامش و 20 درصد در طرح رفاه قرار دارند.

صندوق اعتباری هنر با هدف حمایت از هنرمندان کشور، گسترش خدمات بیمه‌ای و کاهش دغدغه‌های درمانی فعالان فرهنگی و هنری، بخشی از حق بیمه اعضا و افراد تحت تکفل را متقبل شد.

سامانه بیمانو

سامانه جامع خدمات الکترونیک درمان (بیمانو) در سال 96 با هدف تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به بیمه‌شدگان صندوق اعتباری هنر، نظارت بر عملکرد شرکت‌های بیمه و ارتقای پاسخگویی، ارائه اطلاعات شفاف به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه طراحی شد.

از طریق این سامانه اعضاء در هر زمان و مکان می‌توانند مدارک هزینه‌های پزشکی خود را بارگذاری نمایند. همچنین امکان مشاهده وضعیت اسناد درمانی واریز هزینه‌های دریافتی بیمه‌شده اصلی و افراد تحت تکفل به تفکیک نیز در این سامانه امکان‌پذیر است.

سامانه بیمانو این امکان را فراهم نموده است که بیمه‌شده بعد از بارگذاری و اطمینان از تکمیل مدارک مورد نیاز، نسبت به ارسال اصل مدارک از طریق پست اقدام نماید. به این ترتیب از مراجعات حضوری به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاسته شده است. بیش از 96 درصد مراجعین مدارک خود را به‌صورت غیرحضوری در سامانه بیمانو ثبت کرده‌اند.

ثبت بیش از 99 هزار هزینه درمانی در سامانه بیمانو

طی یک سال گذشته از طریق مشارکت اعضاء صندوق اعتباری هنر در پیگیری غیرحضوری هزینه‌های درمان از طریق سامانه بیمانو، بیش از 99 هزار هزینه درمانی در این سامانه ثبت و بارگذاری شده است.

پرداخت بیش از 18 میلیارد تومان خسارت بیمه درمان تکمیلی طی 575 مرحله

در اجرای قرارداد سال 97 بیمه درمان تکمیلی با شرکت بیمه سرمد تا امروز بیش از 72000 پرونده به شرکت بیمه‌گر ارسال شده و بیش 60 میلیارد ریال خسارت بیمارستانی و دندانپزشکی طی 59 هزار تراکنش در 575 مرحله به بیمه‌شدگان پرداخت شده است.

بیشترین و کمترین آمار ثبت‌نام استانی بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر

بر اساس آمارهای موجود از کل متقاضیان بیمه درمان تکمیلی سال 97، استان تهران با سهم بیش از 50 درصد از جمعیت کل، بالاترین سهم را از میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.

استان‌های البرز، اصفهان، گیلان، خراسان رضوی و قم پس از استان تهران قرار دارند.

کمترین آمار ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی به ترتیب مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان است.

شایان توجه است؛ استان سیستان بلوچستان در سال 96 کمترین آمار ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی را در میان استان‌های کشور داشت. در سال 97 با پیگیری و حمایت صندوق اعتباری هنر آمار ثبت‌نام‌شدگان این استان از رشد قابل توجهی نسبت به سال 96 برخوردار شده است.