به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت با اعلام این خبر، گفت: اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مشکلاتی داشتند و برخی دعاوی علیه آن‌ها از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مطرح می‌شد و در محاکم عادی مورد بررسی قرار می‌گرفت که رویه‌های جاری با توجه به تخصصی بودن حوزه‌های فرهنگ، هنر و رسانه و لزوم حفظ شانیت ذی‌نفعان حوزه، موجب شد راه‌اندازی این شورای حل اختلاف در دستور کار قرار گیرد.

او افزود: با موافقت قوه قضائیه، شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه در حال شکل‌گیری است و مکان و قضات، کارشناسان فرهنگ و رسانه و مجموعه‌هایی که می‌خواهند حضور پیدا کنند معرفی شدند. بنابراین مراحل کار تقریبا رو به پایان است.

صالحی تاکید کرد: این مسیر کمک می‌کند تا دعاوی حقیقی یا حقوقی که علیه اصحاب هنر و رسانه شکل می‌گیرد، در فضایی با تفاهم بهتر جریان پیدا کند و امیدواریم حداکثر تا دو ماه آینده شاهد آغاز به کار مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه باشیم.

٨٠هزارتن کاغذ با ارز ٤٢٠٠ تامین می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از تامین ارز مورد نیاز برای واردات حدود ٨٠ هزار تن کاغذ برای کتاب و مطبوعات در سال ٩٨ با ارز ٤٢٠٠ تومانی خبر داد و گفت: این موضوع ابتدای هفته جاری از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است.

او افزود: کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه‌های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول این که میزان کاغذ روزنامه که در سال ٩٦ به کشور وارد شده است، یعنی ٥٥ هزار تن نسبت به واردات سال ٩٧ فاصله قابل توجهی دارد به گونه‌ای که از ١٤ ماه گذشته تاکنون فقط ٣٩هزار تن کاغذ روزنامه وارد کشور شده که این حجم واردات موجب شد بازار کاغذ گرفتار التهاب شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد تا مساله ترخیص کاغذهای وارداتی در گمرک به طور کامل حل شود.

او افزود: البته بحث فقط به گمرک مربوط نمی‌شود، بلکه تخصیص اعتبار این ابلاغ باید اتفاق بیفتد و تامین ارز مصوب ٤٢٠٠ تومانی انجام شود. 

صالحی ادامه داد: تاخیر دو سه ماهه گذشته به علت بحث‌های کارشناسی درباره قرارگیری کاغذ در فهرست کالاهای مشمول ارز ٤٢٠٠ تومانی یا نیمایی بود که با مصوبه اخیر این موضوع مهم از بلاتکلیفی خارج شد.

او افزود: امیدوارم تا حداکثر اوایل هفته آینده ٦ تا ٧ هزار تن محموله کاغذ که در مسیر گمرک است نیز ترخیص شود.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بوده و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آن‌جا مکرر گفته‌ایم که کاغذ کمتر از دیگر اقلام دیده نشود.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: هنوز بخشی از کاغذها از محلی که باید مراحل ترخیص نهایی از لحاظ ارزی انجام شود و به گمرک بیاید، انجام نشده از این رو مذاکره‌ای با رییس بانک مرکزی داشتیم تا سریع‌تر این مراحل انجام شود.