به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، قادر آشنا در این نشست که 29 اردیبهشت با حضور تشکل‌ها و دست‌اندرکاران نشر در محل سالن اجتماعات موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این نشست دریافت نقطه نظرات برای گزینش و حضور موثر در نمایشگاه‌های کتاب خارجی و بررسی ظرفیت نهادهای دیگر برای حضور بهتر در عرصه بین‌الملل است.

او افزود: باور ما حضور فعال در نمایشگاه‌های خارجی کتاب و به‌ ویژه در عرصه بین‌الملل است. هرچند که در حال حاضر حضور ما حداقلی است اما باید در همین حضور حداقلی نیز به‌صورت هدفمند شرکت کنیم.

آشنا با اشاره به شرایط اقتصادی کشور، اظهارداشت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه باید حضورمان در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور را سبک و سنگین کنیم و مورد ارزیابی قرار دهیم تا بتوانیم بیشترین بهره را برای صنعت نشر کشورمان رقم بزنیم.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، ادامه داد: برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور باید یکپارچگی ایجاد کنیم. توجه به حوزه تمدنی را که مورد تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در بازدید از سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز آن را یادآور شدند، در دستور کار خود قرار داده و به آن نگاه ویژه‌ای داریم.

آشنا گفت: دسته‌بندی نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور برای حضور و معرفی برنامه‌های حضورمان در این نمایشگاه‌ها باید در این جلسات مورد بحث و بررسی قرار گیرد. اکنون‌ که بستر مناسبی برای حضور ناشران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور ایجادشده، باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

در ادامه این نشست حاضران به تبادل‌نظر و بحث درباره چگونگی حضور موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور پرداختند.

آسیب‌شناسی حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور از طریق پژوهش، احصا وظایف ادبیات کشور در بعد بین‌الملل در بیانیه گام دوم انقلاب، تشکیل کارگروه برای تعیین نقشه راه و چشم‌اندازهای حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور، بهره‌مندی از توانایی و ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور، حضور موثر رایزنی‌های فرهنگی، استفاده از توانایی ایران‌شناسان، استادان و دانشجویان مقیم خارج از کشور، استفاده از ظرفیت‌ رسانه‌ها و مطبوعات کشور مقصد، استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، ایجاد تسهیلات لازم برای حضور ناشران علاقه‌مند در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور، تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی از ایرانیان مقیم خارج از کشور، توسعه و ترویج آموزش زبان فارسی در خارج از کشور و توجه به حوزه ادبیات و نشر برای معرفی آن در عرصه بین‌الملل همانند سینما از مباحث مطرح شده در این نشست محسوب می‌شوند.

همچنین توجه به مذهب و فرهنگ به‌عنوان دو موضوع که با هم در ارتباط هستند و موجب موفقیت در عرصه بین‌الملل می‌شوند، توجه به ادبیات کهن و ادبیات پس از انقلاب اسلامی، حضور در کشورهایی که توجه ویژه به ادبیات و نشر ایران دارند، توجه به ادبیات مقاومت، تمرکز به حضور در کشورهای منطقه به‌خصوص عراق، سوریه، لبنان، ترکیه، پاکستان و کشورهایی که با ما اهداف فرهنگی مشترک دارند، داشتن برنامه مناسب ناشران برای حضور در عرصه بین‌الملل، حضور مراکز علمی و پژوهشی ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور، تعیین استراتژی مناسب و مشخص برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور، دعوت از ناشران خارجی برای حضور بیشتر در نمایشگاه‌های کتاب تهران و صادرات کتاب با کشورهای منطقه از جمله پیشنهادهایی بود که در این نشست برای حضور موثرتر در نمایشگاه‌های خارجی کتاب مطرح شد.

در این نشست رضا بصیرت معاون امور اداری مالی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، غلامرضا نوعی مدیر بخش بین‌الملل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، سیدعباس حسینی‌نیک مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، نادر قدیانی رئیس هیات‌مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، مصطفی غلامحسین‌زاده نماینده سازمان سمت، شکوه‌السادات حسینی مدیر امور بین‌الملل پژوهشگاه علوم انسانی، علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی موسسه شهر کتاب، محمود آموزگار نایب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، جعفر توزنده‌جانی دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، علی بوذری رئیس انجمن تصویرگران ایران، علی ناظری رئیس هیئت‌مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجید جعفری‌اقدم مدیر آژانس ادبی و ترجمه پل، لیلی حائری‌یزدی مدیر آژانس ادبی کیا، فریده خلعتبری مدیر انتشارات شباویز، امیر بیگ‌محمدی مدیر آژانس ادبی تماس، افشین شحنه‌تبار مدیر انتشارت شمع و مه، محمدرسول الماسیه رئیس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی، عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر و شهریار امینیان عضو هیات‌مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس حضور داشتند.