سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین، این کتاب حاوی 28 فصل است و از عناوینی هم‌چون "پیدا کردن قاب"، "اصول ترکیب‌بندی و مفاهیم فنی"، "سیستم تصویر"، "نمای بسیار نزدیک"، "نمای نزدیک"، "نمای نیمه نزدیک"، "نمای متوسط"، "نمای نیمه دور"، "نمای روی شانه"، "نمای ذهنی"، "نمای دونفره"، "نمای گروهی"، "نمای اریب"، "نمای نمادین"، "نمای انتزاعی"، "نمای ماکرو"، "نمای زوم"، "نمای چرخشی افقی"، "نمای دالی"، "نمای ترکینگ"، "نمای استدی کم" و "نمای سکانس" تشکیل شده است.  

کتاب "چشمان فیلمساز" رویکردی جامع را در درک و به کارگیری اصول ترکیب‌بندی سینمایی به مخاطب ارائه می‌کند. این رویکرد جدید یکی از اساسی‌ترین عناصر زبان بصری سینما، یعنی "نما"، را مطرح می‌کند.

با توجه به رویکرد این کتاب و تمرکز آن بر عناصر سازنده ساختار سینمایی، امکان بررسی گسترده تمامی مفاهیم و جنبه‌های فنی مربوط به ترکیب‌بندی بصری وجود نداشته و در بیشتر فصل‌های کتاب تعدادی از اصطلاحات کلیدی مربوط به ترکیب‌بندی و فیلمبرداری با حروف پررنگ مشخص و این واژگان در فصل "اصول ترکیب‌بندی و مفاهیم فنی" تعریف شده‌اند.  

در مقدمه این اثر آمده است: "کتاب "چشمان فیلمساز" رویکردی جدید را برای درک قوانینی ترکیب‌بندی سینمایی و استفاده از آن‌ها برای عبور از شیوه‌های دیرینه و کاربرد گرا در روایت فیلم، اخذ کرده است. رویکرد این کتاب نسبت به ترکیب‌بندی سینمایی در جهت تابعیت محض از اصول و قوانینی مطرح شده نیست؛ یعنی شما نباید کاملا تسلیم چارچوب‌های یک تکنیک باشید، بلکه در عوض باید کاری کنید که یک تکنیک جوابگوی نیازهای خاص قصه شما باشد. هدف این است که شما با برخورداری از یک درک کامل‌تر نسبت به نقشی که هر نما در طرح موضوع و روایت داستان شما ایفا می‌کند، بتوانید اثر بیشتری بر روی لحن گذاشته و موضوع خود را بهتر انتقال دهید. ایجاد یک مفهوم گسترده و جامع از تمامی نماهایی که در فیلم شما وجود دارند، بهترین راه برای به کنترل در آوردن قدرت این قالب هنری و برقراری ارتباط با تماشاگر است. امیدوارم فصل‌های این کتاب الهام‌بخش ما باشند و در آینده زمانی که دوربین خود را برپا کرده و آماده گرفتن نمای بعدی می‌شوید، رویکرد پویاتری نسبت به نماهای خود اتخاذ کنید".

کتاب "چشمان فیلمساز" نوشته گوستاو مرکادو با ترجمه مشترک محسن فرج‌اللهی و فاطمه براتی در شمارگان 500 نسخه و با قیمت 38هزار تومان به ضمیمه تصویر توسط انتشارات روزنه‌کار با همکاری مدرسه ملی سینمای ایران منتشر شده است. 

کتاب چشمان فیلمساز