به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، غلامرضا کافی دبیر علمی نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز، گفت: براساس اعلام دبیرخانه، جشنواره ملی شعر رضوی با هدف، اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت های ادبی و هنری در پیوند با شیوه زندگی، سلوک فردی و اجتماعی معصومین (علیهم السلام) به ویژه حضرت امام رضا (ع)، پاسداشت پدید آورندگان آثار فاخر ادبی در حوزه فرهنگ رضوی برگزار می‌شود.

او بابیان این که برای این رویداد مهم فرهنگی محورهای گوناگونی پیش‌بینی شده، اظهارداشت: "تا بلوغ انگور" به منظور بررسی ابعاد نورانی زندگی حضرت امام رضا(ع)، "پیوند زرین" با هدف تبیین ارجمندی معنوی و تاریخی حدیث متواتر سلسله الذهب، "راه روشن" در قالب سفیر تاریخی حضرت امام رضا (علیه السلام) از مدینه تا طوس، "حضور تابناک" بررسی اثرگذاری امروزین بارگاه قدسی امام رضا(ع) و مشهد مقدس در جنبه‌های مختلف زندگی مردم ایران، "ضریح توسل" تبیین جایگاه ویژه آستان قدس رضوی در تبلیغ هنرمندانه دین و پاسداشت هنرمندان آیینی، از جمله محورهای اصلی جشنواره هستند.

کافی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط پذیرش آثار اشاره کرد و توضیح داد: اشعار ارسالی الزاما باید در قالب‌های کلاسیک ذکر شده باشد و محور موضوعی هر اثر مشخص شده باشد. محدودیت سنی برای شرکت‌کنندگان وجود ندارد و هر شاعر می تواند تا پنج اثر را ارسال نماید. (هر پنج رباعی یا پنج دوبیتی، یک اثر محسوب می‌شود.)

آرین رزمجویی دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز، نیز با تاکید بر این که آثاری که در جشنواره‌های پیشین رضوی یا هر جشنواره دیگری شرکت کرده باشند، کنار گذاشته خواهند شد، افزود: به برگزیدگان نهایی در هر قالب شعری جوایز نقدی نفر اول 40000000 ریال و نفر دوم 30000000 ریال و نفر سوم 20000000 ریال اهدا خواهد شد. همچنین کمک هزینه سفر به برگزیدگان پرداخت می‌شود مشروط به این که در مراسم اختتامیه حضور داشته باشند.

رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به این که حق چاپ آثار برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است، گفت: نتایج داوری آثار ١٠ تیرماه ١٣٩٨ اعلام می شود و مراسم اختتامیه روز ٢٠ تیرماه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار خواهد شد. 

به گفته او، علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را منحصرا ازطریق آدرس اینترنتی portal.shamstoos.ir و به صورت تایپ شده ارسال نمایند.

رزمجویی با تاکید بر این که به آثار پستی و دست نویس ترتیب اثر داده نخواهد شد، افزود: ذکر نام و نام خانوادگی، سن، تحصیلات، شماره تلفن همراه و ثابت و همچنین نشانی پستی بر روی برگ آثار الزامی است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره های ٠٩١٧٧٠٥٤٠١٨ و ٠٩١٧٧١٠٨٥٨٠ تماس بگیرند.