به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، محسن جوادی رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در نشست خبری امروز شنبه 14 اردیبهشت ماه، توضیح داد: به رغم نگرانی‌‌های ما در مورد مسایل مختلف و بحث‌‌های مربوط به حوزه اختصاصی نشر خوش‌بختانه مردم فراتر از تصور ما در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کردند و این به دلیل عقبه فرهنگی بزرگی است که ایران دارد.

جوادی ضمن قدردانی از زحمات تمامی مجموعه‌ها در برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از این نمایشگاه به عنوان نقاشی بزرگی یاد کرد که همه مردم ایران در آن سهیم بودند.

او افزود: طبیعتا در این نقاشی نقایص و ناهماهنگی‌‌هایی هم دیده می‌‌شود اما خوشحالیم که بگوییم تصویر هر سال زیباتر از سال‌‌های قبل برگزار می‌‌شود. این به لطف مشارکت ناشران و مردم در نمایشگاه است.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: یکی از نقاط مثبت این نمایشگاه این است که تنها مکان برای خرید و فروش کتاب نیست و سوای از حالت نمایشگاهی زمینه‌ای برای تبادلات فرهنگی و فعالیت‌‌های بین‌المللی فراهم ساخته است.

جوادی ادامه داد: به رغم تمام محدودیت‌‌ها حضور ناشران چه در بخش داخلی و چه در بخش خارجی بسیار چشم‌گیر بود.  بالغ بر سیصد هزار عنوان کتاب فارسی در این نمایشگاه شرکت داده شدند که بخش عمده‌ای از این کتاب‌‌ها نیز مربوط به تالیفات سه یا چهار سال اخیر می‌‌شدند. همچنین 140هزار عنوان کتاب عربی و لاتین نیز در این نمایشگاه عرضه شدند.

رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین از اختصاص یارانه تازه‌‌های نشر در بخش کتاب‌‌های خارجی خبر داد و گفت: مبلغ بن دانشجویی در این دوره از نمایشگاه از 40 هزار تومان سال گذشته به 60 هزار تومان افزایش یافته بود. همچنین در بخش اساتید نیز این میزان دو برابر نسبت به سال قبل شده است.

جوادی در رابطه با تراکنش‌‌های مالی صورت گرفته در نمایشگاه، اظهارداشت: به طور متوسط فروش از طریق دستگاه کارتخوان 36 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افرایش داشته است. همچنین در بخش تراکنش‌‌ها نیز که شاخص مهم‌تری برای ارزیابی میزان خرید و فروش کتاب محسوب می‌‌شود ما با افزایش 10 تا 11 درصدی نسبت به سال قبل مواجه بوده‌ایم.

در ادامه این مراسم مهدی اسماعیلی‌راد معاون اجرایی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نیز در این نشست ضمن تشکر از مدیریت مصلی امام خمینی(ره) تهران و شهرداری، شورا و تمام سازمان‌‌ها و نهادهایی که با این مجموعه در راستای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه همکاری کرده بودند، گفت: تنها مشکلی که در این نمایشگاه وجود داشت قطعی دستگاه کارتخوان در روز اول نمایشگاه بود که متاسفانه این امر طبق روال سال‌‌های قبلی نیز وجود داشته است.

او گفت: در بحث ترافیکی امثال نمایشگاه کتاب شاهد کم‌ترین ترافیک در معابر اصلی و خیابان‌‌های منتهی به مصلی بود و این امر به لطف همکاری مردم و ناشرین انجام شده است. در این دوره از نمایشگاه کتاب نگاه ویژه‌ای به غرفه‌داران شده بود و سعی کردیم تا حد امکان از زدن چادر ممانعت کنیم اما بنا به اجبار بخش دانشگاهی نمایشگاه در چادر برگزار شد که البته چادرها مستحکم بودند و ایمنی بالایی داشتند.

اسماعیلی‌راد افزود: در سال قبل شاهد بودیم که بخش کودک و نوجوان در چادر برگزار می‌‌شد و امسال آن‍‌ها را به محوطه اصلی انتقال دادیم و این امر را بسیار قابل توجه بود.

در ادامه این نشست رئیس نمایشگاه و معاون اجرایی به پرسش‌های خبرنگاران درباره نمایشگاه کتاب تهران پاسخ دادند.

جوادی در پاسخ به خبرنگاری درباره وضعیت تخصیص یارانه نقدی حوزه نشر ، بیان کرد: طی گفت‌وگوهایی که در طول نمایشگاه میان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور صورت گرفته است راه‌های مختلفی ارائه شده است که از این میان باید تصمیم جدی در دو مقطع در نظر گرفته شده است. یکی در نظر گرفتن راه‌حل کوتاه مدت است که مشکل فعلی را در اولویت قرار داده تا مشکل ناشران حل شود و دیگری درنظر گرفتن راه حل بلند مدت است که نیازمند بررسی‌های بیشتر است. در همین هفته جمع‌بندی کلی و راه‌حل کوتاه مدتی برای مشکلات نشر و ناشران در حوزه کاغذ برگزار خواهد شد.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره اطلاعات مالی نمایشگاه، عنوان کرد: نشر آموزشی نیز یکی از بخش‌های نشر کشور کشور است و کل نمایشگاه کتاب آموزشی نیست. نباید احساس شود که این‌جا فروشگاه یک نشر خاصی است.

او افزود: پرفروش‌ترین آمار نشر مربوط به بخش عمومی است و نه بخش‌های آموزشی و دانشگاهی. باید بین واقعیت‌های نشر و تبلیغات فرق گذاشت و ضمن احترامی که به جایگاه نشر آموزشی داریم اما تمهیداتی باید برای نشر عمومی درنظر گرفته می‌شود.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران نیز درباره تبلیغات ناشران در این نمایشگاه، توضیح داد: امسال اولین سالی بود که مزایده تبلیغات را برون‌سپاری کردیم و کمیته‌ تبلیغات امسال این کار را انجام داد و این تبلیغات مربوط به حوزه‌ خاصی نبود. و هر برندی حداکثر تا سقف 30 درصد امکان تبلیغات داشت.

جوادی هم در این زمینه توضیح داد: امسال اولین تجربه‌ برون‌سپاری تبلیغات را داشتیم و مشکلاتی که داشتیم یکی بحث زمانی بود و در اواخر اسفند سال گذشته گروه‌های تبلیغات مشخص شدند. از طرفی با توجه به مشکلات موجود بودجه دولت جواب‌گوی نمایشگاه کتاب نیست و باید نمایشگاه کتاب را به سمت نمایشگاه خودگردان هدایت شود. در سال گذشته نیز چون اطمینان نداشتیم که بودجه‌ای برای نمایشگاه کتاب اختصاص داده خواهد شد یا نه، در ابتدا حتی به وزیر فرهنگ و ارشاد نیز پیشنهاد دادیم که حتی نمایشگاه کتاب را برگزار نکنیم. به همین دلیل به خاطر احتمال تخصیص ندادن بودجه بحث مزایده تبلیغات را مطرح کردیم و امیدواریم در سال‌های آینده در مزایده تبلیغات تجدید نظر کرده و مشکلات پیش آمده در این حوزه را برطرف کنیم.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران درباره جمع‌آوری برخی از کتاب‌ها در نمایشگاه، گفت: برخی از کتاب‌ها گرچه از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز هستند اما با توجه به نظر برخی نهادهای نظارتی و تصمیم‌گیرنده، برخی از کتاب‌ها که اجازه فروش در کتابفروشی‌ها را دارند در نمایشگاه اجازه حضور ندارند.

او افزود: یکی از این دلایل مربوط به حضور کودکان در نمایشگاه و یا دلایل آموزش و پرورشی است. همچنین در حوزه نشر باید گام به گام جلو رفت و ما خیلی آرمانی جلو نمی‌رویم و بایست ضوابط قانونی رعایت و اجرا شود.

جوادی درباره تخصیص یارانه نشر به ناشران نیز توضیح داد: از سال 97 ما هیچ بدهی‌ای به ناشر و یا کتابفروشی نداریم و تمامی آن‌ها پرداخت شده است.

جوادی درباره یارانه‌های پرداختی امسال نمایشگاه، گفت: حدود 9 میلیارد برای حوزه دانشجویی، 3 میلیارد برای تازه‌ای نشر در حوزه بین‌الملل، حدود 5 میلیارد برای موسسات، 2 میلیارد و 800 هزار برای اهل قلم و حدود یک میلیارد برای اساتید دانشگاه در نظر گرفته شد.

او با بیان این که باید توجه بیشتری به کتابفروشی‌ها شود، اظهارداشت: چرخه مهم نشر کتابفروشی است اما باید قبول کرد وقتی ناشر نقدینگی نداشته باشد و مشکلات کاغذ و چاپ داشته باشد در نهایت کتابفروشی‌ها نیز با مشکل مواجه خواهند بود.

جوادی افزود: در راستای تقویت کتابفروشی‌ها سعی کردیم بن‌های نمایشگاه‌های استانی در کتاب‌فروشی‌های استان نیز در ایام بعد از نمایشگاه قابل استفاده باشند تا مخاطبان بتوانند استفاده کنند. همچنین تسهیلات کتابفروشی و مالیات آن‌ها را در نظر گرفتیم و  از این راه به تقویت کتابفروشی‌ها خواهیم پرداخت.

او در پایان به تشکیل شورای سیاست‌گذاری برای تعیین زمان دقیق نمایشگاه سال بعد اشاره کرد.

اسماعیلی‌راد نیز درباره آمار تخلفات سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران، تصریح کرد: تا پایان روز هشتم نمایشگاه از 298 گزارش واصل شده در نمایشگاه کتاب، 153 رای برای ناشران صادر شد و در این میان 16 مورد از آرای صادره منجر به تعطیلی یک‌روزه، و نصف روزه ، تعطیلی تا پایان نمایشگاه 6 مورد، اخطار کتبی، درج در پرونده و محرومیت از نمایشگاه‌‌های تهران در سال آتی منجر شد.

او ادامه داد: همچنین در عدم حضور در نمایشگاه‌‌های استانی 49 مورد، جمع‌آوری، اخطار کتبی، درج در پرونده، اخذ تعهد و قطع دستگاه‌‌های کارتخوان هم 82 مورد، تخلفات ناشران داخلی نقد کردن بن 3 مورد، فروش کتاب افست به جای اورجینال یک مورد، فروش کتاب غیرمرتبط با موضوع سالن 6 مورد، واگذاری غرفه به غیر، یک مورد، ارایه‌ فروش کتاب‌‌های سایر ناشران و فروش کتاب‌‌های بدون شناسنامه 72 مورد، فروش کالاهای غیرکتاب 25 مورد، عدم رعایت سایر مقررات 34 مورد، و فروش کتاب فاقد مجوز از وزارت ارشاد 11 مورد بود.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب  تهران با شعار "خواندن توانستن است" تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.