به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، سید عباس صالحی با حضور در مصلی امام خمینی(ره) به همراه محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، از غرفه‌های کتاب واقع در شبستان مصلی و چندین قسمت از نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسایل ناشران قرار گرفت.

او در این بازدید از غرفه‌‌‌های ناشرانی هم‌چون چشمه، سخن، فصل پنجم، ثالث، نگاه، نی و نسل نواندیش بازدید داشت.

وزیر ارشاد در ادامه‌ بازدید خود به نیم‌طبقه‌ی اول شبستان رفت و دیداری با اهالی سرای اهل قلم داشت. همچنین از آثار بخش دیجیتال نمایشگاه نیز بازدید به عمل آورد.

صالحی در ادامه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به دعوت از رهبر انقلاب برای بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: ایشان به اعتبار علقه به فرهنگ و کتاب، صاحب اصلی نمایشگاه کتاب هستند. رهبر معظم انقلاب اسلامی هرسال برنامه‌ منظم ملی و عمومی برای بازدید از نمایشگاه دارند و این امر حاکی از توجه ایشان به حوزه‌ فرهنگ و کتاب است. به طور قطع حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باعث رونق این نمایشگاه خواهد شد و ما از این که میزبان ایشان باشیم بسیار خرسند هستیم.

وزیر ارشاد درباره‌ ممیزی‌های کتاب، توضیح داد: از معاونت فرهنگی خواسته شده در مسئله‌ ممیزی بر مبنای تکلیف قانونی خود عمل کند. ممیزی‌ها چه در زمانی که من در معاونت فرهنگی بودم، چه در حال حاضر، به صورت دقیق و غیرسلیقه‌ای انجام می‌شود. همکاران ما با تکیه بر دانش فردی، کتاب را دقیق می‌خوانند و سعی شده در هر حوزه از افرادی استفاده شود که در کنار خوانش، متن را نیز می‌فهمند. برداشت من این است که در حال حاضر بررس‌های ما نیز کتاب‌ها را دقیق می‌خوانند. اگر روزگاری، مبنای بررسی پیش از انتشار کتاب، جستجوی واژگان در کتاب‌ها بود، امروز هم این اتفاق با خوانش دقیق کتاب انجام شود. با این حال اگر مواردی است که چنین اتفاقی در آن نیفتاده، ما از شنیدن و بررسی آن استقبال می‌کنیم.

او در رابطه با هدفمندی یارانه‌ کتاب و اجرایی شدن آن از این دوره‌ نمایشگاه کتاب، اظهارداشت:‌ نمایشگاه کتاب تهران از گذشته برای کمک به دانشجویان و اساتید علاقه‌مند به کتاب‌های خارجی پیش‌قدم بوده است و هیات دولت درباره‌ خروج کاغذ از شمول کالاهای دریافت‌کننده‌ ارز دولتی، تاکنون تصمیم جدی نگرفته و هنوز این مسئله نهایی نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با مشکلات کاغذ و عدم حضور برخی ناشران در نمایشگاه کتاب، گفت: در جلسه‌ هیات دولت تاکید بر این مطلب بود که اهمیت حوزه‌ فرهنگ چه نشر و چه مطبوعات، کمتر از کالای مصرفی روزانه که سبد اولیه‌ خانواده‌ها را تشکیل می‌دهند، نیست و نخواهد بود.

او افزود: کشوری که با فضای نشر و مطبوعات به‌خوبی درگیر نباشد طبعا در حوزه‌های مختلف هم نمی‌تواند موفق عمل کند. با همین نگاه، کالای اساسی بودن کاغذ در سال 97 مطرح شد و الان هم با این نگاه تغییری پدید نیامده است. سال گذشته از مجموع بیش از 200 میلیون تن کاغذ، 23 هزار تن از طریق ارشاد توزیع شد. البته تمام آمار افرادی که در سال 97 کاغذ وارد کرده بودند جمع کرده و به تعزیرات دادیم.

صالحی درباره‌ ارائه بی‌اندازه‌ آثار ترجمه‌ای در حوزه‌ کودک و نوجوان، تصریح کرد: آمار تالیف کتاب در مقابل ترجمه، آنقدر هم نگران‌کننده نیست. اما در حوزه‌ کودک و نوجوان آن چیزی که باعث نگرانی شده است، افزایش هزینه‌ تولید کتاب داخلی است. به طور مثال برای تولید کتاب در داخل، ما مسئله‌ حق مولف و هزینه‌ تصویرگری را داریم، در حالی که در آثار ترجمه، این موضوع وجود ندارد. در نتیجه هزینه‌ انتشار کتاب نیز کاهش پیدا می‌کند. ناشران ما نیز معمولا در حوزه‌ ترجمه، خود را به موضوع حق مولف و تصویرگر پایبند نمی‌دانند به همین دلیل معتقدم، باید شرایط را به شکلی تغییر داد که فضای تالیف در این حوزه قوی‌تر شود.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار "خواندن توانستن است" تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.