سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین، مراسم افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب، قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و قائم‌مقام نمایشگاه کتاب، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب و اهالی فرهنگ و هنر و با حضور میهمانان خارجی در مجموعه چهل‌سرا واقع در ضلع جنوبی مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به این که مراسم افتتاحیه پیش از این قرار بود با حضور ریاست جمهوری برگزار شود که به دلیل برنامه کاری از پیش تعیین‌نشده ایشان لغو شد، گفت: امسال که سال رونق تولید نام‌گذاری شده است، سالی است که نباید صنعت نشر را در آن نادیده گرفت. صنعت نشر در اقتصاد ملی کشورها به صورت مستقیم و غیرمستقیم جایگاه مهمی دارد. بر اساس آمار وایپو، در میان ۱۱ کشور بزرگ دنیا، صنعت نشر سالانه ۴۶ میلیارد دلار درآمد داشته است. از سوی دیگر، نشر در حوزه اشتغال مستقیم هم سهم قابل توجهی دارد. تا جایی که بر اساس آمار وایپو تنها در کشور چین ۴۶ میلیون نفر با این صنعت به فعالیت مشغول هستند.

صالحی در ادامه با اشاره به کارکردهای غیرمستقیم فرهنگی و اقتصادی صنعت نشر، توضیح داد: یک کتاب گاه فرصت وسیعی برای اقتصاد شهری و ملی می‌سازد. کارکردهای نشر و کتاب علاوه بر رونق اقتصادی، پالایش و پرورش یک جامعه و نیز ایفای نقش یک رسانه قدیمی و پایا، برای جامعه است. بنابراین اگر از رونق تولید می گوئیم، نباید کتاب را فراموش کرده و آن را دست کم بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: گفته می‌شود که دیپلماسی عمومی گاه مثمر ثمرتر از دیپلماسی سیاسی عمل می‌کند و دیپلماسی نشر کانون دیپلماسی عمومی به شمار می‌رود. در دنیا ایران را با کتاب‌هایش می‌شناسند و ما نیز ملت‌های دیگر را با کتاب‌هایشان می‌شناسیم. کتاب همواره یک سفیر مهم میان ملت‌ها بوده است و چنین نگاهی را باید امروز به کتاب برگرداند.

صالحی تاکید کرد: اگر کسانی می‌خواهند ملت بزرگ و با تمدن ایران را منزوی کنند،  کتاب و ارتباط از طریق آن است که این خیال را از بین می‌برد. دیوار بی‌اعتمادی و تکفیر و تحریم با کتاب فرو می‌ریزد. باید امروز تلاش کنیم تا به کمک کتاب کمربند تحریم بر دور خود را بازتر کنیم.

محسن جوادی در این مراسم با اشاره به شعار نمایشگاه کتاب "خواندن توانستن است"، اظهارداشت: با این شعار به استقبال بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور می‌رویم. امسال علاوه بر ۲۴۰۰ ناشر داخلی، حدود ۸۰۰ ناشر خارجی به صورت مستقیم و غیرمستقیم آثار خود را ارائه می‌دهند و در معرض دید کتاب‌دوستان می‌گذارند. همچنین علاوه بر ارائه ۴۰۰ هزار عنوان کتاب، ده‌ها رویداد فرهنگی از جمله رونمایی کتاب و برنامه‌های پژوهشی و گفت‌وگو محور کتاب برگزار خواهد شد.

رئیس نمایشگاه کتاب با این توضیح که ایران با دانشمندان، شاعران و کتاب  در جهان شناخته می‌شود، افزود: امیدوارم دوباره نام ایران با کتاب و کتاب‌خوانی و دانشمندان شناخته شود و نمایشگاه کتاب گامی به سوی این هدف بلند است.

معاون امور فرهنگی با اشاره به حضور چین به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران، اظهارداشت: به وسیله کتاب دوستی‌های پایدار میان دولت ایران و چین برقرار می‌شود. به قول سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حضور چین به عنوان احیای جاده ابریشم از طریق کتاب است.

او اضافه کرد: آثاری که در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد نتیجه تلاش نویسندگان، ناشران و مساعدت نهادهای مختلف است.

همچنین گوای هی مین نماینده کشور چین، در این مراسم، گفت: در سال ۲۰۱۶ و به دنبال دیدار روسای جمهور چین و ایران موضوع توسعه دو کشور به منظور تبادل و گسترش امور فرهنگی در دستور کار قرار گرفت و در سال ۲۰۱۷ نیز تفاهم‌نامه حضور در نمایشگاه‌های کتاب به صورت مشترک میان دو کشور امضا شد.

او افزود: ما با پیام دوستی مردم چین را به ایران آمده‌ایم. چین و ایران کشورهایی با تمدن دیرین هستند که از دو هزار سال قبل با جاده ابریشم به هم پیوند خورده‌اند. ۴۸ سال پس از برقراری رسمی روابط دیپلماتیک میان دو کشور روابط فرهنگی میان دو ملت دستاوردهای فراوانی داشته است. بسیاری از آثار کلاسیک ایرانی به چینی ترجمه شده و بسیاری از آثار چینی نیز به فارسی ترجمه شده‌اند. این مسیر ارتبط میان دو ملت را مستحکم‌تر خواهد کرد.

گوای هی مین توضیح داد: مردم ایران در تلاش برای خلق یک کشور باشکوه هستند و در این مسیر باید مبادلات دو کشور ایران و چین بیش از پیش پررنگ شود و در این میان صنعت چاپ و نشر می‌تواند مسوولیت تبادل اندیشه و فرهنگ میان دو ملت را بر عهده بگیرد. ما امیدواریم با تلاش هم و با تاکید بر روحیه صلح آمیز دو کشور به تجارتی پرسود برای هر دو کشور دست پیدا کنیم.

در ادامه مهدی اسماعیلی‌راد، معاون اجرایی نمایشگاه کتاب نیز با ارائه گزارشی از وضعیت تخصیص غرفه به ناشران در محل نمایشگاه تاکید کرد: امسال ۱۱۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی و ۵۵ هزار و ۵۰۰ متر غرفه‌بندی برای برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران مهیا شده است.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود.