به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در این بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فضاهای گوناگون برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد و در جریان روند آماده‌سازی و عملیات اجرایی سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران قرار گرفت. در ادامه نشستی با حضور مسئولان برگزاری در شبستان مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.

محسن جوادی رئیس نمایشگاه کتاب تهران و معاون امور فرهنگی، در این نشست با تشکر از نهادهای همکار در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به ویژه شهرداری تهران، گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهتمام ویژه به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران داشته و دارند و به رغم فشار کاری پایان سال، از محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند.

او ادامه داد: خوش‌بختانه با همکاری میان صنف نشر، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و مسئولان مصلی امام خمینی(ره) روند اجرایی در حال پیشرفت است و امیدوارم امسال نمایشگاه کتاب تهران با شکوه بیشتری برگزار شود.

مهدی اسماعیلی‌راد نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با نهادهای شهری، افزود: خوش‌بختانه با همکاری خوب کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، جلسات متعددی با نهادهای شهری برگزار شده است.

همچنین کریم دولتی نیز در این نشست با اشاره به روند آماده‌سازی‌ نمایشگاه، گفت: امسال بخشی از فعالیت‌های اجرایی در مصلی به پایان رسیده است و از این رو چهره متفاوتی نسبت به سال‌های پیش خواهد داشت. امیدوارم که امسال بتوانیم فضای مناسب‌تری را به ناشران اختصاص دهیم و از این طریق دین خود را به حوزه فرهنگ پرداخت کنیم.

در ادامه محمود آموزگار عضو شورای مرکزی اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، با اشاره به زحمات دکترسیدعباس صالحی درباره نمایشگاه کتاب تهران در دوران حضور در معاونت امور فرهنگی و دوران وزارت، توضیح داد: سیاست واگذاری امور به صنف از نمایشگاه 27 آغاز شد و خوش‌بختانه بحث واسپاری به طور جدی در نمایشگاه این دوره نیز دنبال شد. در مدت این پنج سال صنف به یک بلوغ دست یافت.

او اضافه کرد: امیدوارم نمایشگاه کتاب تهران در جایگاهی مناسبی برای صنعت نشر کشور قرار بگیرد.

 سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز گفت: نمایشگاه کتاب صرفا یک نمایشگاه متداول در کشور نیست زیرا این‌ نمایشگاه یک اتفاق خاص و بزرگ برای اهالی فرهنگ است، بنابراین اهتمام نسبت به این نمایشگاه و همکاری دستگاه‌های هم خانواده و سایر دستگاه‌ها با این هدف است که در یک رویداد ملی همکاری می‌کنیم.

او ادامه داد: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همیشه از زوایای مختلف مهم بوده است، اما این رویداد در سال ۹۸ خیلی اهمیت بیشتری دارد. این نمایشگاه در اقتصاد نشر تاثیر خواهد داشت، هر ساله بخشی از منابع ناشران در این نمایشگاه به عنوان یک فرصت اقتصادی محسوب می‌شود، امسال باتوجه به شرایط اقتصادی که کشور به خاطر بدعهدی ‌‌‌پاره‌ای از کشورها تحمل می کند تبعا ناشران امید بیشتری به نمایشگاه دارند. از این رو نمایشگاه امسال باید بهتر از گذشته برگزار شود.

صالحی یادآور شد: یکی دیگر از کارکردهای نمایشگاه کتاب این است که در کنار حوزه اقتصادی جریان فرهنگ هم می چرخد، تنها نگاه صرف اقتصادی مناسب نیست، در کنار این کار اقتصادی، تولید فکر و فرهنگ هم شکل می گیرد، پشت صحنه این تولید علم همان ناشران هستند که برای این تولید علم تلاش کردند، وقتی اقتصاد نشر مطرح می شود در دل آن تولید فرهنگ و علم را هم به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: کارکرد سوم نمایشگاه، دیپلماسی فرهنگی و بین‌المللی بر مبنای نشر و کتاب است، این که براساس نشر و کتاب ما یک وجهه بین‌المللی پیدا کنیم بسیار حائز اهمیت است، هر ساله حضور میهمان ویژه خارجی در نمایشگاه به بعد بین‌المللی کمک کرده است و امسال نیز کشور چین به عنوان میهمان نمایشگاه کتاب خواهد بود، هرچه ایران در فضای فرهنگی پرشورتر باشد تلاش برخی کشورها برای انزوای ایران را کمتر می کند.

وزیر فرهنگ و‌ارشاد اسلامی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب یک باشگاه فرهنگی برای خانواده های ایرانی است، در این فضا خانواده های ایران وارد این رویداد می شوند و یک فضای فرهنگی را تجربه می کنند، ما هم شاهد هستیم طیف خانواده های تهرانی و شهرستانی در این نمایشگاه حضور خوبی دارند.

او افزود: امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است و مردم انتظار دارند حاکمیت، دولت و دستگاه های مرتبط کارکردهایشان بیشتر نمایان شود، بنابراین چهلمین سالگرد انقلاب، مسئولیت ما را بیشتر می کند و باید خدمات رسانی ما به مردم بیشتر شود. خیلی از مواقع انتظارات مردم به جا است زیرا با کمترین هزینه و اندیشه بیشتر، می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

جعفر علیزاده معاون وزیر راه، مسکن و شهرسازی،  ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی و سخنگوی نمایشگاه، مجتبی یزدانی معاون شهردار تهران و جمعی از اهالی نشر و مدیران ستادی از مصلی امام خمینی(ره) محل برگزاری سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کردند.

سی و دومین نمایشگاه بین‌‍المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت ماه 1398 در مصلی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.