به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، نتایج دومین دوره نظرسنجی چشمه‌خوان هم‌زمان با افتتاحیه هفتمین کتاب‌فروشی نشرچشمه در شعبه کارگر اعلام شد. برگزیدگان این نظرسنجی که در پنج بخش درمان فارسی، مجموعه‌داستان فارسی، رمان خارجی، شعر فارسی و مطالعات سینمایی از اهل قلم نشرچشمه انجام شده بود،‌ به قرار زیر اعلام شدند:

سعید عقیقی با اثر "سینمای آزار" در بخش مطالعات سینمایی

سیدعلی صالحی با مجموعه شعر "دختر ویلون‌زن در کوچه‌های برفی آذرماه" در بخش شعر فارسی

پیمان هوشمندزاده با اثر "روی خط چشم" در بخش داستان فارسی

عطیه عطارزاده با اثر "راهنمای مردن با گیاهان دارویی" در بخش رمان فارسی

مهدی نوید با ترجمه‌ اثر "مالون می‌میرد" در بخش داستان خارجی

 

درگذشت یک ناشر

ناصر مقتدری، ناشر درگذشت. براساس اعلام اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، مراسم تشییع پیکر و خاک‌سپاری ناصر مقتدری مدیرمسئول انتشارات ارغوان، روز یکشنبه ۱۹ اسفندماه، ساعت ۹ صبح، از منزل او به سمت قطعه ۲۱۳ بهشت زهرا برگزار می‌شود.

 همچنین مجلس ترحیم این ناشر از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ روز سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه، در مسجدالزهرا (س)، واقع در خیابان خواجه عبدالله انصاری، خیابان شهید عراقی برگزار می‌شود.

 

انتشار گزیده اسرارالتوحید

کتاب "به رنگ طاووس به رنگ کلاغ" گزیده اسرارالتوحید تالیف داوود غفارزادگان توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

این کتاب از مجموعه "خرده مینا بر خاک" به چاپ رسیده که بازخوانی شاهکارهای نثر کهن این سرزمین است.

شیوه کار چنین بوده است که هر اثر چندین پاره شده و قطعه‌ها با آرایشی جدید و بر اساس نگاهی داستانی دوباره در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. فرازهای مهم‌تر و داستانی‌تر گزیده شده‌اند، اما در عین حال، کلمه‌ای بر متن‌ها افزون نشده است، جز تغییراتی در حد رسم‌الخط و علائم نگارشی و پاراگراف‌بندی که درواقع شان ادبی ندارند و فقط تمهیداتی برای بهتر خوانده‌شدن به شمار می‌روند. در هر یک از کتاب‌ها، پاره‌ای واژه‌ها تعابیر و اصطلاحات دشوار معنا شده‌اند تا خوانندگان جوان‌تر، از سرخوشی مطالعه نثر کهن به علت دشواری‌های زبانی محروم نشوند.

 

بازدید مدیران کمیته‌های سی ودومین نمایشگاه کتاب تهران از مصلی امام خمینی(ره)

مهدی اسماعیلی از بازدید مدیران کمیته‌ها و بخش‌های سی و دومین نمایشگاه از مکان برگزاری این رویداد فرهنگی خبر داد.

معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بازدید مدیران نمایشگاه از مصلی تهران خبر داد و گفت: مدیران کمیته‌های ناشران داخلی و بین‌الملل روز شنبه 18 اسفندماه از مصلی امام خمینی (ره) بازدید کردند و جانمایی بخش‌های خود را انجام دادند. در این بازدید مدیران بخش‌های عمومی، دانشگاهی، کودک و نوجوان و دیجیتال، مدیران بخش‌های رفاهی و اجرایی نیز حضور داشتند.

 

اعلام آمادگی 14 کشور برای حضور در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران

احمد شاکری درباره ثبت‌نام کشورها برای حضور در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران، گفت:  تاکنون 14 کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران ثبت‌نام داشته‌اند و ثبت‌نام تا 21 اسفند ادامه دارد.

او ادامه داد: کشورهایی نظیر چین (میهمان ویژه)، ژاپن، آلمان، هند، اتریش، کره جنوبی، روسیه، سوریه، افغانستان، عمان، صربستان، قطر، ارمنستان و لبنان ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند.

مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران، درباره درباره بازار جهانی کتاب نیز توضیح داد: در بخش بازار جهانی هم 10 متقاضی که شامل آژانس‌های ادبی، ناشران فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل و طرح‌های حمایتی آثار ایرانی در بازارهای جهانی ثبت‌نام داشته‌اند.

شاکری افزود: 10 نهاد فرهنگی فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل نیز تاکنون در بخش بین‌الملل ثبت‌نام انجام داده‌اند.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت ماه 1398 در مصلی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.