به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،  سید رفیع احمد جواهری مدیر کمیته ناشران داخلی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اشاره به آمار ثبت‌نام ناشران داخلی گفت: تا پایان چهارمین روز ثبت‌نام، تعداد 1642 ناشر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

او ادامه داد: از این تعداد ثبت‌نام 1148 مورد به طور مستقل، 161 مورد تقاضای اعطای نمایندگی و 332 ثبت‎نام نیز به صورت موقت صورت گرفته است.

مدیر کمیته ناشران داخلی درباره آمار ثبت‌نام‌های صورت گرفته به تفکیک بخش‌ها توضیح داد: در بخش ناشران عمومی 985، ناشران دانشگاهی 335، ناشران آموزشی 76 و ناشران کودک و نوجوان 247 ثبت‌نام انجام شده است. همچنین از تعداد کل ثبت‌نام‌های صورت گرفته 1500 ثبت‎‌نام توسط ناشران خصوصی، 141 ثبت‌نام ناشران غیر خصوصی و 2 ثبت‌نام نیز از سوی ناشران خارجی بوده است.

همچنین احد رضایی مدیر کمیته ناشران خارجی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره ثبت‌نام‌های صورت گرفته در این بخش اعلام کرد: ثبت نام در بخش لاتین در دو بخش انجام شده. در بخش کتاب‌های 2016 به بالا، 18 موسسه که نمایندگی ناشران لاتین را بر عهده دارند، ثبت نام خود را انجام داده‌اند. این ناشران در این بخش نمایندگی بیش از 100 ناشر را برعهده دارند و 16 هزار عنوان را در این بخش عرضه خواهند کرد.

او افزود: در بخش ناشرانی که کتاب‌های لاتین آن‌ها قبل از سال 2016 است نیز 11 ثبت نام انجام شده است که نمایندگی بیش از 150 ناشر را برعهده دارند. بر اساس آمار ارایه شده 21 هزار و 100 عنوان کتاب نیز در این بخش عرضه خواهد شد. به طور کلی در دو بخش کتاب لاتین 36 هزار و 850 عنوان کتاب ارایه خواهد. فضای درخواستی این ناشران نیز یک هزارو 463 متر مربع است.

رضایی درباره ثبت‌نام ناشران عرب نیز گفت: تاکنون ثبت‌نام 25 موسسه تکمیل شده است که 7230 عنوان کتاب را در این بخش در معرض بازدید قرار خواهند داد. در این بخش ناشرانی از لبنان و سوریه نیز ثبت‌نام کرده‌اند و برخی از ناشرانی که نتوانسته‌اند مستقیما حضور یابند، آثار آن‌ها از سوی موسسات ایرانی که نمایندگی آن‌ها را دارند، عرضه خواهد شد.

مدیر کمیته ناشران خارجی تصریح کرد: ثبت‌نام ناشران لاتین تا پایان روز سه‌شنبه 21 اسفندماه ادامه خواهد داشت. موسسات ایرانی که نمایندگی ناشران خارجی را برعهده دارند در زمان ثبت‌نام باید مجوز نشر از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی یا جواز کسب خود از اتحادیه‌های تهران یا شهرستان‌ها ارایه دهند.

ثبت‌نام ناشران داخلی و خارجی برای حضور در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به طور هم‌زمان از روز شنبه 11 اسفندماه آغاز شده است.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.