به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشست "تشریح قوانین نمایشگاه کتاب تهران در بخش بین‌الملل" با حضور قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران، احد رضایی مدیر کمیته ناشران خارجی، احمد شاکری مدیر بخش بین‌الملل و نمایندگان ناشران خارجی برگزار شد.

قادر آشنا در این جلسه با تشریح تغییرات صورت گرفته در این دوره از نمایشگاه نسبت به سال‌های پیش، گفت: در برنامه‌های خود تلاش کردیم هزینه‌ها را کاهش دهیم تا نمایشگاه را با هزینه کمتر اداره کنیم. در بخش بین‌الملل نیز در تلاش هستیم تا این بخش به صورت شایسته در نمایشگاه حضور داشته باشد و شان بین‌المللی بودن نمایشگاه کتاب تهران رعایت شود.

او با اشاره تخصیص ارز به کتاب‌های خارجی نیز توضیح داد: در جلسات متعددی که در معاونت امورفرهنگی برگزار شد به یک جمع‌بندی نهایی رسیدیم و مقرر شد که کتاب‌های 2016 به این سو مشمول دریافت ارز شوند. درباره میزان نرخ ارز که براساس میزان ارز نیمایی محاسبه خواهد شد، در آینده نزدیک تصمیم قطعی گرفته خواهد شد.

آشنا درباره دغدغه‌های برخی از ناشران درباره نظارت و ارزیابی آثار در گمرک نمایشگاه نیز اظهارداشت: باید تلاش شود ارزیابی آثار قبل از ورود کتاب‌ها به نمایشگاه انجام شود تا از این طریق از جمع‌آوری کتاب‌ها در نمایشگاه که برخورد شایسته‌ای نیست، اجتناب شود.   

او اضافه کرد: از تمامی ناشران فعال در بخش خارجی درخواست دارم تا پیشنهادات و نظرات خود را برای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه آتی در میان بگذارند تا با استفاده از فرصت بتوانیم برنامه‌ریزی‌های مناسبی در این بخش داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، احد رضایی با اشاره به آغاز ثبت‌نام‌ ناشران در سایت نمایشگاه کتاب تهران، گفت: امسال انجمن ناشران خارجی کار ثبت‌نام را انجام خواهد داد. در بخش کتاب‌های لاتین امسال یک تغییری خواهیم داشت و آن این است که براساس یارانه تعلق گرفته به کتاب‌ها، دو بخش لاتین خواهیم داشت. بخش اول مربوط به کتاب‌های 2016 به این سو است و بخش دیگر مربوط به کتاب‌هایی است که تاریخ انتشار آن‌ها قبل از سال 2016 است. این تفکیک‌بندی در بخش بین‌الملل نمایشگاه انجام خواهد شد تا یک نظم و نظامی به کتاب‌های بخش بین‌الملل داده شود.

او همچنین درباره نحوه نظارت بر آثار لاتین و عربی نیز گفت: فهرستی از آثاری که در چند سال اخیر اجازه ورود به نمایشگاه کتاب تهران را نداشته‌اند، تهیه شده است که به ناشران ارسال خواهد شد تا ناشران قبل از ورود به نمایشگاه آثار خود را بازبینی کنند.

مدیر کمیته ناشران خارجی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره اجاره غرفه‌ها، توضیح داد: با هماهنگی‌ها و مذاکرات انجام شده با مدیران نمایشگاه قیمت غرفه‌ها در بخش خارجی نمایشگاه سی‌ودوم به مانند سال گذشته خواهد بود.

در ادامه این نشست نمایندگان ناشران خارجی مشکلات خود مانند نحوه تخصیص ارز خرید کتاب، ارزشیابی آثار برای حضور در نمایشگاه، ترخیص بار و ثبت‌نام را مطرح کردند و به گفت‌و‌گو و تبادل نظر پرداختند.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.