به گزارش هنرآنلاین به نقل از اخبار رسیده، به منظور معرفی و رونمایی از مجموعه 10جلدی کتاب‌های "ایران‌شناسی" با نگرشی بر گردشگری شهری، طبیعت‌گردی و زمین‌گردشگری تالیف دکتر منصور قربانی و دکتر مژگان صالحی یزدی مراسمی در ساعت 17چهارشنبه یکم اسفند برگزار می‌شود.

در این مراسم دو پژوهشگر مجموعه 10جلدی گزارشی از چگونگی تالیف، تحقیق و تدوین کتاب ارایه می‌دهند.

مجموعه کتاب‌های "ایران‌شناسی" با نگرشی بر گردشگری شهری، طبیعت‌گردی و زمین‌گردشگری با اهداف آشنایی کلی با طبیعت، فرهنگ و هنر در تمام نقاط ایران، شناخت و توصیف مکان‌های دیدنی شهرها، مناظر پیرامون شهرها و روستاهای تاریخی و آشنایی با جغرافیای کلی مناطق ایران و پدیده‌های جذاب طبیعی و دیدنی مانند آبشارها، چشمه‌ها، دریاچه‌ها، غارها و نیز پدیده‌های زیبای زمین‌شناسی تالیف شده است.

در این مجموعه دیدگاه بر این بوده است تا طبیعت و تمدن ایران با توجه به هویت اصیل ایران به تصویر کشیده شود.

این مراسم در خانه گفتمان شهر (وارطان)، میدان فلسطین، خیابان طالقانی، ضلع جنوبی پلاک ۵۱۴ برگزار خواهدشد.

 

انتشار کتاب صوتی "ازبه"

کتاب "ازبه" اثر رضا امیرخانی با صدای حامد فعال توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

به اعتقاد بسیاری از منتقدان، رمان "ازبه" یکی از متفاوت‌ترین رمان‌های دفاع مقدس است. هم به لحاظ فرم و هم از حیث نوع نگاه.

این رمان فقط نامه است، نامه‌هایی که میان قهرمان‌های داستان رد و بدل شده و راوی قصه خلبان جانبازی است که به رغم نداشتن دو پا و ویلچرنشینی، درخواست پرواز دارد، در جایی و در حالی که یک دندان پر کرده هم، مانع پرواز است.

داستان این‌چنین آغاز می­‌شود و با نامه‌های همسر این خلبان و دوستان خلبانش و همسران­شان ادامه پیدا می‌کند. در این بین نامه‌ای دیگر هم وارد می­­­­­­­­‌شود؛ نامه دختری که در دوران جنگ به خواست معلمشان برای رزمندگان جنگ نوشته شده و اکنون دست خلبان جانباز است. کم‌کم گره‌های داستان شکل می­‌گیرد، می­‌بینیم که خانواده این دختر در بمباران شهید شده‌اند و خلبان پس از سال‌ها قصد کمک به او دارد، در حالی که خودش بسیار محتاج کمک است و...

امیرخانی برای روایتش فرم سختی را انتخاب کرده است و البته از پسش هم خوب برآمده. او در این فرم توصیف را که از اساسی­‌ترین پایه‌های رمان است از دست داده و مجبور است هرچه می­‌خواهد بگوید لابه‌لای قالب نامه‌ها بگنجاند.

عنوان همه نامه‌ها یک "از" و "به" داریم که تکلیف مخاطب را با نامه ادامه‌اش روشن می­‌کند و داستان پیش می‌­رود. از دیگر ویژگی­‌های اثر، نوع نگاه امیرخانی به جنگ و بازماندگانش است.

امیرخانی به دنبال واقعیت زندگی آدم‌های قصه است، نه تصویری آرمانی و ناملموس. جنگ سختی­‌ها و تلخی‌هایی دارد که میان جامعه هنوز چشیدنی و دیدنی است، و این نقطه‌ برتری رمان است، واقع‌نگری در حوزه دفاع مقدس. نتیجه فرم متفاوت و نگاه دقیق نویسنده کتاب "ازبه" را خواندنی کرده است.