به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، آیین بین‌المللی "جهان نوروز" به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برج میلاد تهران، 9 اسفند در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد از ساعت 9:30 تا 12:30 برگزار می‌شود.

نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین به عنوان جشن رسمی برگزار می‌شده‌است. جغرافیای پهناور نوروز و هم‌زمانی آن با بهار طبیعت در نیم‌کره شمالی و پیشینه باستانی آن و تاکید این جشن بر نوع‌دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث توجه سازمان ملل متحد و دیگر کشورها به نوروز شد.

از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطع‌نامه‌ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیش از ۱۱ کشور جهان به رسمیت شناخت.

ایران منتظر تقاضای رسمی کشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است که اکنون ۱۲ کشور عضو آن هستند. تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی)، ایران به همراه ۱۱ کشور عراق، افغانستان، هند، قزاقزستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و ترکیه، نوروز را در پرونده مشترکی در یونسکو به ثبت جهانی رسانده‌اند.

در واقع جشن‌ها ویژگی مشترک تمامی فرهنگ‌هاست. نوروز هم جشنی ملی است که به عنوان کهن‌ترین و برترین نماد فرهنگی ایران، مورد قبول تمام اقلیت‌های ایرانی و کشورهایی است که در ثبت آن شرکت داشته‌اند. همچنین نوروز در انسجام فرهنگی و اجتماعی میان 12 کشور عضو در پرونده ثبت جهانی آن بسیار موثر بوده است.

از این رو کمیسیون ملی یونسکو- ایران بر اساس وظیفه ذاتی فرهنگی و آموزشی خود بر آن شده است تا در آستانه نوروز این آیین باستانی را جشن بگیرد.

در این مراسم دکتر ظریف وزیر امور خارجه، دکتر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری سخنرانی خواهندداشت.

همچنین دکتر حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران نیز در مراسم سخنرانی دارند.

حضور سفرای کشورهایی که آیین باستانی نوروز را جشن می‌گیرند، اجرای موسیقی نوروز کشورهای ایران، آذربایجان و افغانستان، بزرگداشت آیین بین‌المللی نمایشگاه عکس جهان نوروز و رونمایی از تمبر جهان نوروز و اهدای نشان نوروز به دکتر محمد میرشکرایی نوروز شناس از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده محسوب می‌شوند.