به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، یکصدوچهلمین جلسه از سلسه نشست‌های صبح پنجشنبه‌های مجله "بخارا" به دیدار وگفت‌وگو با دکترپوپک عظیم‌پور اختصاص دارد که در ساعت 9 صبح پنجشنبه 4 بهمن در خانه گفتمان شهر (وارطان )برگزار می‌شود.

پوپک عظیم‌پورتبریزی از کودکی به هنر‌های نمایشی علاقه‌مند بود. بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه  در رشته تئاتر در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد و بعد از دو سال رشته کارگردانی تئاتر عروسکی را به عنوان رشته تخصصی‌اش انتخاب کرد. پس از دریافت مدرک کارشناسی کارگردانی نمایش عروسکی تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد در دو رشته پژوهش هنر و کارگردانی تئاتر ادامه داد.

علاقه‌مندی او به نمایش‌ها و آیین‌های عروسکی ایران سبب شد تا بیش از یک دهه وقت خود را صرف گرد‌آوری، تدوین و تالیف اولین فرهنگ نمایش‌های عروسکی و سنتی در ایران کند که حاصل این تلاش به صورت کتابی مرجع هم‌اکنون در بسیاری از دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود.

 او از 10 سال پیش با دانشگاه تهران و برخی دیگر از دانشگاه‌های هنری که دارای گرایش نمایش عروسکی هستند همکاری داشته است و هم اکنون عضو هیات علمی دپارتمان هنر‌های نمایشی دانشکده نمایش و موسیقی پردیس هنر‌های زیبای دانشگاه تهران است. او در بسیاری از سمینار‌های داخلی و خارجی شرکت کرده و همواره سعی کرده است تا قابلیت‌های نمایش‌های عروسکی ایران را در حوزه‌های آیینی و سنتی  به همگان بشناساند.

او علاوه بر تدریس در دانشگاه به تحقیق و تالیف و ترجمه نیز می‌پردازد. از او تاکنون سه کتاب در باره عروسک‌ها و نمایش‌های عروسکی ایرانی به چاپ رسیده است. او عضو اصلی هیات مدیره یونیمای ایران (مبارک-یونیما) است. علاوه بر آن مدیر بین‌الملل یونیمای ایران نیز است، همچنین از سال 2012 افتخار همکاری به عنوان عضو اصلی در کمیته‌های پژوهش و حفاظت از عروسک به عنوان  میراث معنوی و عضو فرعی کمیته انتشارات یونیمای جهانی است.

خانه گفتمان شهر در میدان فلسطین، ضلع جنوبی خیابان طالقانی، پلاک ۵۱۴ واقع شده است.

 

10 کتاب در حوزه فلسفه توسط نشرنیماژ منتشر شد

10 عنوان کتاب در زمینه‌ فلسفه با عنوان سری کتاب‌های "استخوان‌های روح" اعم از تالیف و ترجمه توسط نشر نیماژ منتشر و به ‌بازار کتاب عرضه شد.

کتاب‌های "فروید و غیراروپایی‌ها" نوشته ادوارد سعید و ترجمه‌ نوید حمزوی، "مدرنیسم؛ پنج خوانش سیاسی" نوشته‌ تری ایگلتون و فردریک جیمسون و ترجمه‌ محمدعلی جعفری، "متافیزیک و گمانه‌سازی جهان‌های برون‌علم" نوشته‌ کانتن میاسو و ترجمه‌ زنده‌یاد مدیا کاشیگر، "محبوس در هزارتو یا مذاب در آسمان" نوشته‌ شهریار وقفی‌پور، "وزارت فکر و دانش سیاست" نوشته‌ شهریار وقفی‌پور و محرم محمدی، "فرار به مهلکه؛ تمرین‌هایی در کار تئوریک" نوشته‌ روزبه صدرآرا، "جنگ‌های حافظه؛ بازگشت به متن فرویدی" نوشته‌ فیل مولن، سوزی اوربک و اشلی کانوی و ترجمه‌ سپیده معتمدی، "فهم پساساختارگرایی" نوشته جیمز ویلیامز و ترجمه‌ سیدمحمدجواد سیدی، "میراث فرانسوی نیچه؛ تبارشناسی پساساختارگرایی" نوشته‌ آلن د. شریفت و ترجمه‌ سیدمحمدجواد سیدی و "آینده‌ای برای نقد" نوشته‌ کاترین بلزی و ترجمه‌ حبیب رستمی، توسط انتشارات نیماژ منتشر و به ‌بازار کتاب عرضه شده‌اند.

نام سری کتاب‌های فلسفه‌ این نشر "استخوان‌های روح" است که با دبیری روزبه صدرآرا کار تالیف، ترجمه و انتشار آن‌ها انجام شده است. شمارگان هر 10 عنوان مذکور 500 نسخه بوده و با قیمت 12هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده‌اند. در توضیح این مجموعه آمده است: "استخوان‌های روح، دفترهایی‌ست در فلسفه‌ مدرن. استخوان‌های روح، سر آن دارد تا بازنمایی تحلیلی و دقیقی از جریان‌ها و جنبش‌های فلسفی و نظری معاصر بدست دهد".

روزبه صدرآرا دبیر مجموعه، درباره این کتاب‌ها توضیح داد: با وجود همه‌ مشکلاتی که وجود داشت توانستیم معماری معناداری به‌ واسطه‌ سری نخست کتاب‌های فلسفه‌مان که 10گانه است به ‌وجود بیاوریم؛ از این بابت معنادار چون سعی کردیم نظم‌و‌نسقی منطقی و در واقع پرسپکتیوی از آن به‌دست دهیم تا بتواند استراتژی فلسفه‌ نشر نیماژ را هم توضیح دهد.

صدرآرا افزود: تمرکز ما در سری نخست کتاب‌های فلسفه‌ نیماژ بر فلسفه‌ قاره‌ای با گرایش بیشتر به دو حوزه‌ سیاست و اخلاق بوده است که گویی از ابتدای پیدایش فلسفه با آن گره خورده‌اند و به ‌نوعی همزادان فلسفه محسوب می‌شوند. کسانی که در این زمینه مطالعاتی داشته باشند حتما می‌دانند فلسفه‌ قاره‌ای از فلسفه تحلی متمایز است و نیازی نیست خیلی وارد جزییات آن شویم. در ادامه یعنی سری بعدی کتاب‌هایمان نسبت به فلسفه‌ اسلامی با همین رویکرد یعنی رویکرد قاره‌ای اهتمام ویژه‌ای خواهیم داشت.