به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، قرارداد همکاری انتشارات سیم از هندوستان برای چاپ 4 عنوان کتاب ایرانی با عناوین "شطرنج با ماشین قیامت"، "داستان‌های شهر جنگی"، "اشعار معاصر ایران" و "فال خون" در محل غرفه ایران در نمایشگاه دهلی‌نو با انتشارات سوره مهر منعقد شد.

در این مراسم علاوه بر حضور مدیر مسوول انتشارات سیم هندوستان، حمید حسام نویسنده دفاع مقدس و احسان‌الله شکرالهی رییس مرکز تحقیقات زبان فارسی، در دهلی‌نو حضور داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در دهلی‌نو در این مراسم، گفت: سابقه زبان فارسی در هند به زمان‌های قبل‌تر باز می‌گردد و دارای قدمت بسیاری است و این یک رابطه دو سویه است. زبان فارسی سرزمین هند را مکانی برای شکفتن خود یافت و در هند به تبلور روزافزون خود ادامه داد و حتی منجر به یکی از سبک‌های سرایش شعر در زبان فارسی به نام "سبک هندی" شد. این سبک یکی از برجسته‌ترین سبک‌های سرایش شعر است که به واسطه نوع سرایش آن قابل ترجمه است.

شکرالهی افزود: تاثیر زبان فارسی در هند را می‌توان در بسیاری از آثار باستانی هند به صورت کتیبه‌هایی به زبان فارسی مشاهده کرد.

در ادامه این مراسم حمید حسام نویسنده کتاب‌های "وقتی مهتاب گم شد" و "رازنگین سرخ" نیز اظهارداشت: قریب به چهل سال قبل جنگی در مرزهای غربی و جنوبی ایران با عراق شکل گرفت که یک سوی آن تخاصم یک کشور به کشور دیگر و یک سوی دیگر آن دفاع در برابر تجاوز بود. با توجه به ویژگی‌های این دفاع همواره برای آن واژه "دفاع مقدس" را به کار می‌بریم.

او اضافه کرد: ادبیات دفاع مقدس در ابتدا توسط خود رزمندگانی که در جنگ حضور داشتند شکل گرفت و به رشد رسید تا جایی که امروز از آن با عنوان یکی از ژانرهای ادبیات در ایران نام برده می‌شود و حتی بخشی از این داستان‌ها توسط زنانی آفریده شده است که در پشت خطوط جبهه و جنگ حضور داشتند.

 

جایزه‌ دکتر مجتبایی در پله‌ هشتم

مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان هشتمین دوره‌ جایزه‌ دکتر فتح‌الله مجتبایی، سه‌شنبه ۲۵ دی، ساعت ۱۶:۳۰ با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه در در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

در این مراسم، گزارشی از پایان‌نامه‌های ارسالی به هشتمین دوره‌ جایزه‌ ارائه می‌شود و دکتر فتح‌الله مجتبایی، دکتر محمود عابدی، دکتر علی‌اشرف صادقی، دکتر تقی پورنامداریان، دکتر حسین معصومی‌همدانی، دکتر محمدرضا موحدی و علی‌اصغر محمدخانی درباره‌ وضعیت پژوهش‌های ادبی و عرفانی و پایان‌نامه‌های دو حوزه‌ زبان و ادبیات فارسی، ادیان و عرفان سخن می‌گویند.

همچنین کتاب "تبارشناسی اشراقیان" نوشته‌ دکتر زهرا زارع برگزیده‌ پنجمین دوره‌ جایزه‌ در رشته‌ی ادیان و عرفان، رونمایی می‌شود.