به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، آیین "آینه‌دار دوران"، هم‌زمان با سالروز تولد زنده‌یاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی با حضور معاون فرهنگی دانشگاه تهران، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، نمایندگان سیرجان و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، مهندس حمید باستانی پاریزی، دکترهادی سیف، حسین محجوبی، سیدعلی میرافضلی و جمعی از هنرمندان و مسوولان کشور، دوشنبه 3 دی در مجموعه فرهنگی تاریخی باغ موزه نگارستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، گفت: باید از همکاری‌های شرکت ملی صنایع مس ایران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، اصحاب رسانه و همه همراهان این طرح تشکر کنم.

او افزود: استاد باستانی‌پاریزی حق بزرگی بر گردن همه ما دارد؛ حق بزرگی بر علم و فرهنگ و ادب این کشور دارد و طبیعی است که برای پاسداشت چنین انسان بزرگی، کارهایی که ما انجام می‌دهیم شاید کافی و در شان او نباشد. اما سعی می‌کنیم به تناسب توان و ظرفیتی که وجود دارد در نکوداشت این استاد عزیز بهره ببریم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تاکید کرد: بسیار خوشحالیم که از چند سال پیش دانشگاه تهران با این مراسم همراه شد و با همکاری شرکت مس و دوستان دیگر تلاش شد که به مناسبت‌های مختلف، یاد این استاد گرامی داشته شود. امیدواریم از این به بعد هم با برنامه‌هایی که پیش‌بینی شده بتوانیم جنبه‌های مختلف شخصیت استاد باستانی‌پاریزی را به ویژه به نسل جوان معرفی کنیم.

او تصریح کرد: باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران در بخشی از سیاست‌های کلان خود، ارتباط نسل جوان با مفاخر تاریخ علمی و فرهنگی کشور را قرار داده است و امیدواریم که در کنار سایر استادان که در این مکان تاریخی معرفی می‌شوند، استاد باستانی‌پاریزی نیز بیش از پیش برای نسل جوان معرفی شود و رابطه‌ای بین گذشته پر افتخاری که استادان جوان او در ایران پایه‌گذاری کردند و نسل جوان ما بر قرار شود.

مجید سرسنگی، گفت: امروزه مرز بین ملت‌های بزرگ و غیر از آن در توجه به مفاخر ملت‌ها است. ملتی می‌تواند ادعا کند که ملت بزرگ و رو به رشد و توسعه‌ای است که نسبت به مفاخر و بزرگانش توجه داشته باشد. میراث واقعی ما در کنار میراث تاریخی و فرهنگی دیگر، این استادان هستند. استادانی که برای عظمت و اعتلای این کشور و این ملت بزرگ کوشیدند و تمام سرمایه وجود خود را مصروف کردند تا امروز ما در کشوری سرافراز، پر غرور و بالنده زندگی کنیم.

در ادامه این مراسم، مهندس حمید باستانی‌پاریزی فرزند زنده یاد استاد باستانی‌پاریزی در سخنانی، گفت: لازم است حتما از تمام کسانی که طی این چند سال زحمت کشیده‌اند و مقدماتی را فراهم کرده‌اند که چنین مراسمی برگزار شود تشکر کنم؛ برنامه امسال آینه‌دار دوران با پشتیبانی مجتمع مس سرچشمه کرمان، معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و سازمان زیباسازی شهر تهران و خانه فرهنگ و هنر گویا، شکل گرفت.

او افزود: از همه مهم‌تر کار و زحمات شبانه‌روزی سیدعباس دعایی را باید قدر بنهیم. ما یعنی خانواده باستانی‌پاریزی نه جانا و نه مالا هیچ کمکی نتوانستیم به او کنیم. همراهی همه هنرمندان گرامی در این طرح با همت جناب دعایی شکل گرفته است.

باستانی‌پاریزی در ادامه اضافه کرد: امیدواریم حضور استادان بزرگوار در افتتاح این طرح نوید بخش حضور شاگردانشان و دیگر هنرمندان جوان‌تری باشد که با تشویق این استادان پلی بین ادبیات و تاریخ و هنرهای تجسمی بزنند.

او با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در زمینه آثار استاد باستانی‌پاریزی، گفت: در طول حیات استاد، 65 کتاب از سال 1323 تا سال 1392 به چاپ رسید. نمونه‌های اول و دوم شصت و ششمین کتابشان به نام "کوه‌ها با هم‌اند"، توسط خودشان تصحیح شد اما در سال 1394 منتشر شد.

باستانی‌پاریزی تاکید کرد: توجه پدر به تاریخ محلی بیش از نگاه شان به تاریخ و اسناد عمومی بود زیرا اعتقاد داشتند که بسیاری از موضوعات محلی در سرزمین پهناور ایران نمی‌توانست جامع و کامل در تواریخ عمومی که عمدتا در پایتخت ها و مراکز قدرت و دبیران و کاتبان رسمی نگاشته می‌شد، جا پیدا کند.

او در ادامه اظهارداشت: حداقل 9 عنوان از کتاب‌های پدر تصحیح و تشریحی از تاریخ استان کرمان است. عمده اسناد و کتب خطی‌ای که او بر مبنای آن‌ها کار می‌کرند طی سال‌های دهه 60 به کتابخانه مرکزی دانشگاه کرمان اهدا شد و در آنجا نگهداری می‌شود و هنوز هم جای کار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند آن‌ها را بازبینی کنند و اطلاعات جدیدی از آن ها استخراج کنند.

باستانی‌پاریزی افزود: طی این 5 سالی که از درگذشت استاد می گذرد، 28 عنوان از آثارشان تجدید چاپ شده است. امیدواریم سال آینده بتوانیم کتابی که پدر در زمان حیات می‌خواستند از مجموعه مقالات استادان و معلم‌های خود به چاپ برسانند را منتشر کنیم. سخت‌ترین کاری که از نوشته‌های پدر باقی مانده، "کتاب تن آدمی شریف است" است که چاپ اول با حدود 300 صفحه آن در سال 1357 منتشر شد اما طی این سال‌ها، استاد بیش از سه برابر این حجم مدرک و دست نویس برای این کتاب تهیه کردند و ما امیدواریم روشی پیدا کنیم که به شکلی که خللی به نوشته پیشین وارد نشود با افزودن این اطلاعات، کتاب راغ به مرحله انتشار برسانیم.

در ادامه، عباس دعایی دبیر اجرایی جایزه آینه‌دار دوران، گفت: استاد باستانی بعد از رفتنشان از پیش ما نیز، همچنان معلم و آموزگارند؛ هرچند او نیز مانند هر بزرگ و کسی که از عمرش بهره برد و بزرگ بودن و درست زیستن را انتخاب کرد با آثار خود همچنان معلم می‌ماند و تنها با حضورش در زمان حیات خود دیده نمی‌شود که مرده آن است که نامش به نیکویی نبرند.

او افزود: این‌گونه نیست که پس از وفات کسی بخواهیم به فضایلش بپردازیم و تنها ذکر فضایلی باشد و افسوس برای از دست دادن در سالروز تولد او جمع شدیم که بدانیم زنده بودن را ارج می‌نهیم و زندگی تنها با در کنار ما بودن نیست. چه بسیار که در بودنشان نیستند و چه بسیاری که همیشه با افکار و آثارشان هستند و یادشان شیرین و گرامی و انسان ساز است.

دبیر اجرایی جایزه آینه‌دار دوران، تصریح کرد: این روز را بهانه قرار دادیم تا روزی باشد برای احترام به فرهیختگان این مرز و بوم کسانی که از این سرزمین به همه‌ جا نگریستند و هر نشانی در عالم را برای بلند نظریشان به تماشا نشستند و افتخار این سرزمین شدند که به حقیقت هستند انسان‌هایی از سرزمین پارس که به دنبال علم هستند حتی اگر در ثریا باشد.

او ادامه داد: شاید بتوان گفت این آیین و همایش به این دلیل با همایش‌هایی که تنها به نام یک فرد فرهیخته برقرار است تفاوت دارد و این به بهانه بزرگداشت یک شخص برای نگاه به افرادی است که بعد رفتنشان نیز خواهند بود. اگر ما با نام استاد باستانی‌پاریزی دور هم جمع شده‌ایم قصدمان دیدن راهی‌ است که امثال او رفته‌اند.

دعایی اظهار داشت: آینه‌دار دوران، نامی است که برای ایشان یافتیم و حال در این روز می‌خواهیم از آینه‌داران دوران بگوییم؛ ما به خاطر توجه به آثار مکتوب استاد باستانی‌پاریزی شروع به پدید آوردن اثرهای تصویرگری برای نشان دادن این شیوه تدریس تاریخ او شدیم که به قول خود استاد به دنبال ردپای خدا در تاریخ بودند.

او تاکید کرد: دانشگاه تهران از اول شروع کار در کنار جوانان علاقه‌مند بود و شرکت ملی صنایع مس کشور با توجه به مسوولیت‌های اجتماعی‌اش ما را به محل اصلی زندگی استاد و کرمان وصل کرد تا بتوانیم در کنار همراهانی چون آقای میرافضلی به این حرکت ها شکل بدهیم.

دبیر اجرایی جایزه آینه‌دار دوران، گفت: تلاش‌های بسیاری با همراهی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران شکل گرفت و در آخر سالروز تولد استاد در این سال آغازگر دعوت از هنرمندان علاقه‌مند به این راه برای به وجود آمدن این مسیر برای آیندگان شد. قرار بر ایجاد جایزه‌ای شد به نام آینه‌دار دوران که با دیگر جایزه‌های معمول متفاوت است.

او تصریح کرد: جایزه‌ای با همان هدف اولیه، فقط این بار در سطحی وسیع‌تر و دعوت از تمام هنرمندان برای نشان دادن تصویری از آثار مکتوب؛ در ادامه همان تفاهم‌نامه اولیه، متنی تهیه شد که موسسه‌ای به نام آینه‌داران دوران را مسوول ادامه راه آینه‌دار دوران قرار دهد. باشد که در کنار تمام علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر این راه ادامه یابد و بتوانیم خدمتی در کنار بزرگانی کنیم که همواره دست جوانان علاقه‌مند را گرفته‌اند.

در این مراسم که با اجرای رضا رفیع برگزار شد سیدعلی میرافضلی مدیر روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، هادی سیف و رسول مرادی به سخنرانی پرداختند.

همچنین استاد کیخسرو دهقانی به شاهنامه‌خوانی پرداخت و کلیپی با صدای استاد شهرام ناظری با شعری از زنده‌یاد افشین یدالهی به یاد استاد باستانی‌پاریزی پخش شد.

در پایان مراسم، پس از رونمایی از نشان جایزه طرح "آینه‌دار دوران"، نمایشگاه موقت این طرح شامل آثاری از هنرمندانی چون تاها بهبهانی، یدالله کابلی، حسین محجوبی، کامبیز درم‌بخش، عطاالله امیدوار، محمدعلی بنی‌اسدی، علی خسروی، رسول مرادی، فرزانه محجوبی و نوریا گارسیا مسیپ در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران افتتاح شد.