سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: اکبر صحرایی نویسنده، درباره آثاری که در دست چاپ و نشر دارد به هنرآنلاین گفت: مجموعه طنز "سنگر علاف‌ها" را با محوریت جنگ و دفاع مقدس نوشتم که حاوی 55 داستان کوتاه یک تا دو صفحه‌ای و مناسب مطالعه نوجوانان و جوانان است.

او فضای این مجموعه را برگرفته از واقعیت جنگ و دفاع مقدس در حوزه طنز دانست و ادامه داد: برای نوشتن این مجموعه تحقیقاتی میدانی و مطالعات داخلی و خارجی داشتم تا بتوانم طنز در جبهه را استخراج کنم. یکی از ویژگی‌های دفاع مقدس که موجب می‌شد نوجوانان و جوانان در آن دوام بیاورند فضای شاد آن بوده و جبهه را خانه دوم خود می‌دانستند. اما این فضا با تخیل ادغام و وارد داستان‌ها شده است.

صحرایی با این توضیح که داستان‌های مجموعه طنز "سنگر علاف‌ها" با شخصیت دارعلی به نحوی بهم متصلند، افزود: شخصیت دارعلی از مجموعه 7جلدی "دارودسته دارعلی" می‌آید که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

او همچنین درباره مجموعه داستان "پیرمرد و حوری" که آماده انتشار است، گفت: این مجموعه شامل 22 داستان کوتاه حدود 4 تا 12 صفحه‌ای است که برخی از قصه‌های آن در مجلات ادبی منتشر شده‌اند. اما بیشتر داستان‌ها را طی سال‌های اخیر نوشتم.

صحرایی درباره محتوای این مجموعه، اظهارداشت: داستان‌ها از زمان جنگ و دفاع مقدس تا زمان حال را در برمی‌گیرند. زمینه آن شهر و جبهه توامان است و تعدادی از داستان‌ها در 8 سال پس از جنگ اتفاق افتاده‌ا‌ند.

به گفته او، دو مجموعه داستان "سنگر علاف‌ها" و "پیرمرد و حوری" توسط انتشارات به‌نشر منتشر خواهندشد.

صحرایی یادآور شد: رمان "کتیبه ژنرال" نیز مراحل پایانی نگارش را طی می‌کند. 5 دهه است که نوشتن زندگی‌نامه شهید اسکندری یکی از شهدای مدافع حرم، را در دست دارم. این شهید در 8 سال در جنگ تحمیلی حضور داشت و 15 بار مجروح شد. او در اکثر عملیات‌های دفاع مقدس حضور پیدا کرد و پس از به وجود آمدن ناآرامی‌ها در سوریه و جنایات داعش در این کشور، به آن‌جا رفت و در همان جا هم به درجه رفیع شهادت رسید. زندگی این شهید ابعاد داستانی بسیاری دارد و جای جای زندگیش سرشار از وقایع مهم انسانی و تاریخی است.

به تازگی کتاب "آرزوی چهارم" برای مقطع کودک و نوجوان به قلم صحرایی توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده که فضای فانتزی دارد و به افسانه‌ها نزدیک شده است.

"حافظ هفت"، "کانال مهتاب"، "هزار و نه"، "خمپاره خواب آلود"، "ورود ممنوع"، "پرونده 312"، "تپه جاویدی و راز اشلو"، "سی مرد و سیمرغ"،  "عزیز جهان" و "کوشک زلزله" از جمله آثار منتشر شده این نویسنده به شمار می‌آیند.