به گزارش هنرآنلاین، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ملکوت اعلا پیوست.

آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی که آخرین بار در تاریخ 16 تیر 97 در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کرده بود از چندی پیش و به دلیل تشدید بیماری خود در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود.

آیت‌‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی (ره) در سال‌ 1327 هجری شمسی در شهر نجف‌ و در خانواده‌ مذهبی و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌‌الله‌ سیدعلی حسینی‌شاهرودی، از شاگردان برجسته مرحوم آیت‌الله العظمی خویی (ره) بود که بحث‌های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.

آیت‌‌الله‌ سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی(ره) تحصیلات‌ ابتدایی را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی روی آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمی خانوادگی و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتی اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.

پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌‌الله‌ العظمی شهید سیدمحمد باقر صدر(اعلی الله مقامه الشریف) پیوست‌ و سال‌ها در خدمت‌ استاد خود، مبانی اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبی آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌، از جمله‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و آیت‌الله العظمی خویی (ره)، نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌های فراوان‌ برد.

آیت‌الله‌ سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی(ره) در سال‌های تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیاری بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌الله‌ العظمی شهیدسیدمحمد باقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیاری را به‌ عالم‌ اسلام‌، تقدیم‌ داشته‌ است‌. شهید صدر که‌ از حافظه‌ و استعدادی سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوری‌های فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامی و به‌ روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ دینی و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسی در زمینه‌های یاد شده‌، گام‌ مهمی برای تعالی اسلام‌ و شیه بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، هم‌چون‌ آیت‌الله‌ العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پی گرفتند.

از دیگر استادان‌ آیت‌‌الله‌ العظمی هاشمی‌شاهرودی، حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره) و حضرت‌ آیت‌‌الله‌ العظمی خویی‌(ره‌) را می توان‌ نام‌ برد.

عضو مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)، عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، رییس و موسس موسسه دایره‌المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(علیهم السلام)، عضو و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو فقه‌ای شورای نگهبان، رئیس قوه قضائیه و رئیس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه از مهم‌ترین مناصب سیاسی و اجتماعی آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی(ره) محسوب می‌شوند.

21 عنوان کتاب در 39 جلد به زبان فارسی و عربی در موضوعات فقه، اصول فقه و معارف اسلامی، به همراه زندگی‌نامه ایشان، 10 دوره لغت‌‌‌نامه در 62 جلد از جمله آثار منتشر شده آیت‌الله هاشمی‎شاهرودی به شمار می‌آیند.

آیت‌الله‌ العظمی هاشمى شاهرودى(مدظله) تاکنون‌ فعالیت‌هاى بسیارى را در زمینه‌هاى علمى و فرهنگى به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکى از دیدارهاى اعضا مجلس‌ اعلاى عراق‌، امام‌ خمینی‌(ره‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود، از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کارى ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌هاى علمى و اخلاقى بپردازد. معظم‌ له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌، در فروردین‌ 1358، به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ مى‌پردازد و طلاب‌ بسیارى از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند.

ویژگى درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآورى در زمینه‌های متعدد و مختلف علمی است.

آیت‌‌الله‌ العظمی هاشمى‌شاهرودى(مدظله) ریاست‌ دو کنگره مهم‌ نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و نخستین‌ کنگره‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامى را بر عهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلا حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجى و داخلى مواجه‌ شد.

از خدمات‌ دیگر ایشان‌، ریاست‌ موسسه‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامى با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبرى است‌. مقام‌ معظم‌ رهبرى در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ مى‌فرماید: "جناب‌ عالى را که‌ چهره درخشانى در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایى در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، براى انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسؤولیت‌ ایجاد و اداره موسسه‌ اى براى تهیه‌ این‌ دایره‌المعارف‌ را به‌ جناب‌ عالى محول‌ می کنم‌".

از آیت‌الله‌ العظمی هاشمى‌شاهرودى مقالات‌ فراوانى در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌(ع) به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ او در زمینه‌هاى گوناگون‌ کتاب‌هایى منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخى از آن‌ها به‌ شرح‌ زیر است‌:

1 ـ بحوث‌ فى علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درس‌هاى اصول‌ شهیدصدر در 7 جلد)

2 ـ کتاب‌ الخمس‌ (2جلد)

3 ـ مقالات‌ فقهیه‌

4 ـ قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز

5 ـ حکومت‌ اسلامی‌

6 ـ جهان‌ بینى اسلامی‌

7 ـ تفسیر موضوعى بخشى از نهج‌‌البلاغه‌

8 ـ تفسیر آیه‌ "مودت‌ ذى القربی‌"

9 ـ بحوث‌ فى الفقه‌ الزراعی

10 ـ محاضرات‌ فى الثورة‌ الحسینیة‌

11 ـ الصوم‌، تربیة‌ و هدایة‌

12 ـ کتاب‌ الاجارة‌ (2 جلد)

13 ـ کتاب الزکاة (4 جلد)

14- کتاب المضاربة

15- قراءات فقهیه معاصره (2جلد)

16- بحث‌هایی پیرامون اصول فقه

17- درس‌نامه اصول فقه

18- رساله توضیح المسائل

19- مناسک حج فارسی وعربی

20- الصوم مسائل وردود

21- پرسش‌ها وپاسخ‌هایی پیرامون روزه

22- الصراط (اجوبه الاستفتاءات)

23- کتاب الحج

24- اضواء و آراء (3 جلد)

25- منشور قضاء

26- صحیفه عدالت (8 جلد)

و..

هنرآنلاین درگذشت این عالم فرزانه را به خانواده ایشان و امت اسلامی تسلیت می‌گوید.