به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، شیون فومنی(میراحمد فخری‌نژاد)، سوم دی ماه ۱۳۲۵ چشم به جهان گشود. او از معدود شاعران مردمی و محبوب سواحل صبوری خزر است که به گواهی آثارش به عنوان شاعر موفق دوزبانه در عرصه شعر گیلکی و فارسی در ادبیات معاصر خوش درخشیده است.

شیون در شعر گیلکی از مفاخر و مشاهیر ادبیات شمال کشور به شمار می‌رود. او با دکلمه اشعار گیلکی‌اش در قالب آلبوم‌های صوتی " گیله اوخان" (پژواک گیلان) در جایگاه شعر مخاطب دار شمال با اقبال کم نظیر خاص و عام در پیوندی عاشقانه و تنگاتنگ با مردم و زندگی مردم نام خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین شاعر گیلکی‌سرا در تاریخ ادبیات گیلان به ثبت رساند.

شیون فومنی به عنوان شاعر دوزبانه در شعر فارسی نیز از شاعران توانا و نامدار معاصر است. او در سرایش غزل فارسی در پیوند هنرمندانه سنت و نوآوری از نظر وجوه برجسته سبک فردی و شخصی در زمره شاعران "غزل نوسرا " و "نوآور در غزل " است. 

ترانه‌سرایی از دیگر فعالیت‌های ادبی شیون است که کلام آهنگینش در آثار آهنگسازان و خوانندگان صاحب نام، از نظر سبک ادبی رنگ و جلوه خاص خود را دارد.

شیون فومنی در غروب ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ در تهران چشم از جهان فروبست و در سلیمانداراب رشت آرمید.

سخنرانی دکترمحمد روشن، دکترقدمعلی سرامی، دکترمحمد سریر، شمس لنگرودی، دکتر فرهاد طهماسبی، دکترعلیرضا حسن‌زاده، حامد فومنی، علی دهباشی همراه با اجرای موسیقی علی جهاندار(آواز)، بابک ربوخه (سنتور)، کوروش بزرگ‌پور (تمبک) و نیز پخش تصاویر شعرخوانی شیون فومنی، نماهنگ "در سفر گمشدن" خواننده محمد نوری، موسیقی محمد سریر، شعر شیون فومنی و نماهنگ "کاغذنیویس" خواننده فریدون پوررضا، ترانه سرا شیون فومنی از بخش‌های "شب شیون فومنی" در هفتاد و دومین زادروز شاعر است.

این برنامه سه‌شنبه چهارم دی ماه، ساعت 17 در خیابان استاد نجات‌الهی، نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی برگزار می‌شود.