سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: فرخ‌لقا رییس‌دانا، ناهید کاموسی، اقبال قاسمی‌پویا، فاطمه قاسم‌زاده، مصطفی کریمی، مریم رسالت، منیر همایونی، اسفندیار معتمدی، منیژه اسلامی، رضا عبدلی، حسن پاشاشریفی، فروزنده محفوظ، مریم احمدی‌شیرازی و اشرف امینی گروه مولفان و نویسندگان این کتاب هستند.

کتاب از بخش‌های "زندگی‌نامه خانم توران میرهادی"، "گاه‌شمار زندگانی توران میرهادی"، "کتاب‌شناسی"، "متن سخنرانی خانم میرهادی درباره طرح‌های تجربی در آموزش و پرورش"، "درس‌نامه‌ای برگرفته از آثار زنده‌یاد خانم توران میرهادی"، "تربیت معلم در مدرسه فرهاد"، "مصاحبه دکتر اقبال قاسمی‌پویا با توران میرهادی"، "آموزش مشارکتی از نگاه استاد توران میرهادی"، "آموزش مشارکی از نگاه استاد توران میرهادی"، "شوراها، نماد آموزش و پرورش با کیفیت"، "یاددهی-یادگیری در نظر و عمل استاد توران میرهادی"، "صلح از دیدگاه خانم میرهادی"، "نقش تربیت و آموزش از نگاه توران میرهادی"، "توران میرهادی و روش تدریس علوم تجربی"، "نقش توران میرهادی در هنر و ادبیات"، "نقاشی کودکان جهان برابر است با نقاشی نقاشان بزرگ معاصر جهان"، "یادی از استاد گرانقدرم شادروان توران میرهادی"، "خردجمعی"،  "مصاحبه انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا با مریم احمدی‌شیرازی"، "درباره توران میرهادی" و "توران، نسل آفتاب" تشکیل شده است.

در کتاب "توران میرهادی" با زیر عنوان از نگاه اندیشه‌گران آموزشی و تربیتی ایران، مجموعه مقاله‌ها و دل‌نوشته‌هایی ارایه شده است که یاران، همکاران، معلمان و دانش‌آموزان مدرسه فرهاد، با عشق و باور قلبی به روش‌های تربیتی استاد توران میرهادی نوشته‌اند و همچنین مقاله‌ها حاوی تجربیاتی‌اند که بسیاری از دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت شخصا از مکتب او کسب کرده‌اند و با توجه به کارآمد بودن آن‌ها را با دیگران سهیم شده‌اند. مقاله‌هایی که شامل نظراتی است که بسیاری از معلمان و مربیان آن‌ها را به شکلی ملموس مورد استفاده قرار داده‌اند و راه‌گشای آنان بوده است.

توران میرهادی (1395-1306) استاد ادبیات کودکان، نویسنده و متخصص آموزش و پرورش یکی از شخصیت‌های برجسته فرهنگی است که بیش از 60 سال در گستره آموزش و پرورش، فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان کوشیده و در این روند یکی از چهره‌های تاثیرگذار سده کنونی ایران بوده است. در این راه او به همراه همسر و همراهش محسن خمارلو به مدت 25 سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا مدرسه فرهاد را از سال 1334 تا 1359 اداره کرد. این مجتمع یکی از آموزشگاه‌های تجربی و الگووار ایران بود که هدف و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شد. همچنین او یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود و از سال 1358 تا اواخر عمر سرپرستی تدوین و تالیف فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان را نیز برعهده داشته است.

کتاب "توران میرهادی" با زیر عنوان از نگاه اندیشه‌گران آموزشی و تربیتی ایران در شمارگان 200 جلد و با قیمت 20 هزار تومان توسط انتشارات آموزش نوآموز روانه بازار کتابفروشی‌ها شده است.

کتاب توران میرهادی