به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، سید حسین متولیان داور بخش ترانه شانزدهمین جشنواره شعر و داستان "جوان‌سوره" با ارزیابی کیفیت آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: به نظرم سطح کیفی آثار مطلوب بود. خوشبختانه ترانه‌های متوسط و ضعیف در آثار وجود نداشت و سعی شده بود ویژگی‌های ادبی رعایت شود.

وی با اشاره به معیارهای داوری در این رویداد ادبی افزود: در این جشنواره با سه معیار موسیقی‌پذیر و مردم‌فهم بودن، ویژگی‌های جامعه شناسانه، مشخصه‌های ادبی و شاعرانگی ترانه‌ها را ارزیابی کردیم. اما بی دقتی‌هایی نیز وجود داشت که می‌شد با برخی تغییرات از نظر وزنی، حشو یا ضعف تألیف آن‌ها را اصلاح کرد و کیفیت اثر را ارتقا داد. به نظرم باید با ترانه سرایان جوان این نکات را مطرح کرد.

متولیان همچنین خاطر نشان کرد: نکته بعدی در مورد آثار جشنواره شعر و داستان "جوان سوره" این است که با کارهای شاخص و اعجاب آوری در آثار برخورد نکردیم. این اتفاق ضرورت این مساله را تأیید می‌کند که باید از شعرسرایی به اصطلاح شابلونی فاصله بگیریم اما ترانه‌ها به طور کلی از استاندارد قابل قبولی برخوردار بودند.

این شاعر با بیان این که ترانه قالبی سهل و در عین حال ممتنع است، عنوان کرد: در شعر کلاسیک باید به ابزارهای ادبی متکی بود، اما در حوزه ترانه نیاز به دانستن جامعه شناسی و مردم شناسی حس می‌شود. در عین حال موسیقی را نیز باید شناخت. اساساً نقطه افتراق این قالب ادبی با شعر کلاسیک در همین نکته است که مخاطب آن از هر قشری را شامل می‌شود و باید اثری منطبق بر سلیقه آن‌ها خلق کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد هیات داوران برای حمایت از ترانه سرایان جوان شرکت کرده در شانزدهمین جشنواره شعر و داستان "جوان سوره" بیان کرد: به دلیل این که ترانه یک گونه شنیداری و موسیقایی است، پیشنهاد هیات داوران این بخش به مسئولان جشنواره این است که آثار برتر برای تهیه یک آلبوم موسیقی مدنظر باشند. چراکه ترانه بیش از آن که ساحت مکتوب داشته باشد، با موسیقی معنا می‌شود.

شانزدهمین جشنواره شعر و داستان "جوان سوره"به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر با همکاری مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری 20 و 21 آذر ماه در شهر رشت برگزار می‌شود، برگزار می‌شود.

این جشنواره دارای دو بخش اصلی "شعر" و "داستان"(با موضوع آزاد) و بخش "ویژه"(با موضوع مدح پیامبر و وحدت) است.

دبیری این جشنواره را در بخش شعر محمدجواد شرافت و در بخش داستان محمدرضا شرفی خبوشان بر عهده دارند.