به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، این مراسم در بخش سروستان (کتابفروشی بزرگسال) واقع در باغ کتاب تهران برگزار شد.

سحر اژدم‌ثانی در این مراسم توضیح داد: شعر هنری بود که به صورت ذاتی در من وجود داشت. از سن هشت سالگی بدون این که اصلا آگاه باشم، شعر می‌گفتم و برای آن شعرها نقاشی می‌کردم و هنوز هم دفترهای شعر بچگی‌ام موجود است. از دوره راهنمایی شروع به سرودن غزل کردم و سال اول دبیرستان بود که رتبه اول غزل‌سرایی را کسب کردم. بعد از این که وارد دانشگاه شدم به سمت شعر نو هم روی آوردم و شعر نو هم سرودم.         

او افزود: کتاب "فصل پنجم زمین" مجموعه اشعاری است که در تابستان سال 1397 سروده شده‌اند و این آثار، اجتماعی هستند و شرایطی است که همه در این اجتماع در آن زندگی و با آن‎ها روبرو هستیم. با توجه به این که در کشور ما یکسری از حقوق‌ بیشتر زنان نادیده گرفته می‌شود؛ چندین شعر هم در این کتاب، به زنان اختصاص داده شده است. چون خودم هم زن هستم و دوست دارم که به حقوق زنان بیشتر بها داده شود و کمتر فشار و نابرابری روی زن‌ها باشد.   

اژدم‌ثانی در مورد انتخاب اسم کتاب "فصل پنجم زمین" گفت: ما چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان داریم، به هر حال، الان ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که یکسری نامردمی‌ها و مسایل خلاف اخلاقیات مثل دروغ، به همدیگر بدی‌کردن‌ و ... می‌بینیم که خیلی در جامعه زیاد شده است و به همین دلیل، اسم کتاب را "فصل پنجم زمین" گذاشتم. چون به لحاظ طبیعی چنین چیزی نباید باشد و مردم باید با همدیگر مهربان‌تر باشند تا زندگی بهتری داشته باشیم؛ اما متاسفانه برخلاف این رویه داریم حرکت می‌کنیم و به همین دلیل چون خیلی عجیب است؛ اسم کتاب را یک فصل جدیدی گذاشتم و گفتم که این "فصل پنجم زمین" است.

او درباره چگونگی انتخاب اسامی اشعار "فصل پنجم زمین"، گفت: چون در حوزه موسیقی هم سررشته دارم؛ یکسری از شعرها در مورد موسیقی است و سبک موسیقی من در بعضی از شعرها نمود پیدا کرده است. اسم‌ها اغلب برگرفته از خود اشعار است و اسم شعرها متناسب با اشعار و یک بیت و یا یک کلمه از شعر، انتخاب شده.    

خالق اشعار "فصل پنجم زمین" در مورد انتشار این مجموعه شعر در زمان کنونی گفت: بیشتر یک حس درونی بود، از درون حس کردم تا چه زمانی من برای خودم شعر بگویم و این شعرها را خودم ببینم و بخوانم. معمولا شعر باعث می‌شود که یکسری احساسات درونی که آدم دارد؛ حالا چه هیجانات مثبت و یا هیجانات منفی تخلیه بشوند و یک خرده به سبک کردن روح آدم، به ویژه به بار هیجانات منفی کمک می‌کند. گفتم چرا بقیه از این بهره‌مند نشوند؛ چون وقتی ‌که من شعری را می‌خوانم خیلی شبیه به احوال روحی من است و روح من را سبک می‌کند، می‌گویم که این شعر، چقدر خوب بود که حال روحی من را توصیف کرد و روح من را سبک کرد.

او در ادامه افزود: پس من هم تصمیم گرفتم که اشعارم را چاپ کنم، چون بیشتر اشعار "فصل پنجم زمین" اجتماعی است و گفتم که چه بسا خیلی افراد دیگری هم هستند که با من در این زمان زندگی می‌کنند و درگیر این ناراحتی‌ها و خوشحالی‌ها و این دست از مسایل هستند و آن‌ها هم از طریق این شعرها بتوانند به سبک شدن روح و تخلیه‌شدن هیجانات مثبت و یا هیجانات منفی برسند.

سحر اژدم‌ثانی در مورد آثار در دست انتشار خود در آینده گفت: یک مجموعه "اشعار نو" و مجموعه "ترانه‌های انگلیسی" را در دست انتشار دارم که با فاصله کمی از کتاب مجموعه اشعار "فصل پنجم زمین" منتشر خواهند شد. در ابتدا کتاب مجموعه "ترانه‌های انگلیسی" چاپ می‌شود و پس از آن کتاب مجموعه "اشعار نو" منتشر خواهد شد. فضای این اثر با فضای مجموعه اشعار "فصل پنجم زمین" کمی متفاوت است؛ چون من اعتقاد دارم که کسی که شعر می‌گوید و یا هنرمند است، در ابتدا بایستی نسبت به مسایلی که وجود دارد یکسری آواربرداری و آگاه‌سازی‌ها را انجام بدهد.

او اضافه کرد: در کتاب مجموعه اشعار "فصل پنجم زمین" این آواربرداری و آگاه‌سازی‌ها انجام شده است؛ نباید مخاطب را در آن حال، به حال خود رها کرد و او را به یخ‌زدگی و انجماد برد. در کتاب مجموعه "اشعار نو" رویکردم فرق خواهد کرد؛ در این اثر، دلگرمی و امید به زندگی داده می‌شود و این‌ها صرفا شعر نیست و از واقعیت سرچشمه گرفته است و برا این است که همه ما بتوانیم در کنار هم یک جهان بهتری داشته باشیم.

شاعر مجموعه اشعار "فصل پنجم زمین" در مورد پیشنهاد برای خلق ترانه از طرف آهنگسازان و خوانندگان گفت: سرودن ترانه به من پیشنهاد شده است، من شعر را چیزی می‌دانم که از درونم و از حسم بربیاید نه این که از کسی سفارش بگیرم که در آن فضا برایش ترانه بگویم، به نظرم آن شعر نیست و حس دروغین است و صرفا برای پول است و آن برای من مقدس نیست. تاکنون برای خودم ترانه سروده‌ام؛ ممکن است در آینده، کتاب ترانه‌هایم هم چاپ بشود. تا زمانی ‌که بتوانم بین آن‌ها انتخاب‌هایی انجام بدهم و سپس چاپ بشود. از یکسری از خوانندگان عزیز کشور، به من پیشنهاد سرودن ترانه شده است و برای نمونه گفته‌اند که به شما فضایی می‌دهیم و شما براساس آن فضا به ما ترانه بدهید، من این را قبول نمی‌کنم. اگر از ترانه‌هایی که خودم سروده‌ام را انتخاب کنند، می‌پذیرم؛ ولی سفارش ترانه را نمی‌پذیرم.            

او افزود: بعضی از اشعار این مجموعه را برای دکلمه انتخاب کرده‌ام که به همراه ملودی پیانویی که دوستان موزیسین می‌نوازند و با صدای خودم دکلمه آن در آینده منتشر خواهد شد.

کتاب مجموعه اشعار «فصل پنجم زمین» سروده «سحر اژدم_ثانی» رونمایی _شد 4