سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین، منوچهر اکبرلو نویسنده و پژوهشگر درباره کتاب "40 سال تئاتر ایران" به هنرآنلاین توضیح داد: این اثر پژوهشی به مناسبت چهار دهه گذر از انقلاب اسلامی تدوین شده و هم‌زمان با سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط انتشارات نمایش منتشر خواهد شد.

به گفته او، "تاثیر انقلاب بر تئاتر ایران"، "تماشاخانه‌ها"، "تئاتر استان‌ها"، "جشنواره‌ها"، "زن و تئاتر ایران"، "تئاتر کودک در ایران"، "مراکز آموزش عالی و آموزشگاه‌ها"، "انتشارات" و "نقد تئاتر در چهل سال گذشته" فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

اکبرلو با بیان این که کتاب "40 سال تئاتر ایران" به سفارش و تحت‌نظر علی ایزدی مدیر دفتر طرح و برنامه اداره کل هنرهای نمایشی انجام شده، ادامه داد: این پژوهش جامع، توسط تیمی 15 نفره شامل جمع‌کننده‌های اطلاعات، نویسندگان و تحلیل‌گران شکل گرفته است و در مراحل ویرایش نهایی به سر می‌برد.

او درباره اهمیت تدوین این پژوهش اظهار داشت: سال‌هاست به این نتیجه رسیده‌ام که در زمینه تاریخ‌نویسی کار زیادی نکرده‌ایم. غفلت از این امر مهم منجر شده که دائما در حال تکرار تجربه پیشینیان باشیم و این حجم زیادی از انرژی ما را می‌گیرد. به همین دلیل تمرکز بخشی از کارهای پژوهشی خود را روی تاریخچه‌نویسی گذاشته‌ام. دشواری اصلی این شاخه از پژوهش آن است که هیچ فردی چه مدیر و چه هنرمند به ثبت و آرشیو کردن اسناد عادت ندارد. چنین است که برای نوشتن تاریخ سالیان اخیر نیز چیز دندان‌گیری نصیب‌مان نمی‌شود.

اکبرلو اضافه کرد: اگر زمان را به عقب ببریم و مثلا بخواهیم درباره دهه 60 بنویسیم دیگر دست‌مان به شدت خالی است. به ویژه که در آن زمان اینترنت وجود نداشته و آثار کمی منتشر شده که در دسترس نیستند؛ متاسفانه هنرمندان در بسیاری از موارد حتی آثار خود را نیز فهرست و تنظیم شده ندارند.

امسال از اکبرلو ترجمه چهار جلد از مجموعه چکیده شاهکارهای ادبی جهان با عناوین "ایلیاد"، "ادیسه"، "رابین هود" و "هزار و یک شب" توسط انتشارات شهر قلم به چاپ رسیده است.

همچنین دو نمایشنامه دانش‌آموزی "افسانه جمشیدشاه" و "آن روی سکه" از سوی انتشارات منادی تربیت برای نوجوانان منتشر شده است.