به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، براساس آمار و اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در سایت موسسه خانه کتاب در شهریورماه سال ۱۳۹۷،‌ ۶ هزار و ۶۶۱عنوان کتاب منتشر شده است که در مقایسه با شهریورماه سال گذشته (۷ هزار و ۹۲۵ عنوان ) ۱۶درصد کاهش داشته است.

تعداد کتاب‌های کمک درسی در شهریور ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته تغییر ۲۲درصدی را تجربه کرده و  کتاب‌های کودک و نوجوان با کاهش ۱۴درصدی در شهریورماه ۹۷ و کتاب‌های عمومی با کاهش ۱۳درصدی روبرو شده است.

همچنین میانگین قیمت هر کتاب در شهریورماه سال جاری ۲۴درصد افزایش پیدا کرده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در شهریور ماه ۱۳۹۷، ۵ هزار و ۵۴۲ نسخه در تهران و مابقی در شهرستان به چاپ رسیده‌اند. بیشترین تعداد کتاب‌های چاپ شده در تهران به موضوع کمک درسی اختصاص دارد و در شهرستان‌ها اقبال بیشتری به موضوع ادبیات نشان داده شده است.

براساس آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌ها نسبت به کل کشور در  شهریورماه در استان تهران، ۵ هزار و ۵۴۲ عنوان کتاب منتشر شده است که این میزان ۸۳ درصد عناوین منتشر شده کل کشور را در برمی‌گیرد. بعد از استان تهران، استان‌های قم، خراسان رضوی و گیلان قرار دارند.

کتاب‌های آخرین ماه تابستان سال ۱۳۹۷ از سوی ۹هزار و ۹۱ پدیدآور منتشر شده است که از این تعداد ۳هزار و ۴۶ پدیدآور زن و مابقی مرد هستند. اما در بازه زمانی مورد بررسی در سال۱۳۹۶، ۱۰هزار و ۱۸۱ پدیدآور اقدام به انتشار کتاب کرده‌اند که ۶هزار  و ۹۲۸ نفر آن مرد و ۳هزار و ۲۵۳نفر نیز زن هستند.

انتشارات سنجش و دانش در شهریورماه ۱۳۹۷ با انتشار ۱۴۵ عنوان کتاب در صدر ناشران عمومی پرکار این ماه قرار گرفت و انتشارات راه دکتری، شرکت انتشارات سوره مهر، سها دانش، نشر چشمه، شهر زبان، مروارید، شاپرک سرخ، جنگل و ققنوس در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین، انتشارات شهر زبان با انتشار ۶۹ عنوان کتاب چاپ اول در صدر پرکارترین ناشر کودک در  شهریور ماه سال جاری قرار گرفته است. انتشارات بلور، قدیانی، کلاغ سپید، پرتقال، هوپا، ذکر، افق، کاردستی و بین‌المللی گاج در جایگاه‌های بعدی ناشران کودک پر کار  شهریورماه قرار گرفته‌اند.

براساس این آمار، انتشارات خیلی سبز، مبتکران، بین‌المللی گاج، مدرسان شریف، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، مدرسان برتر، پیشروان، گروه تالیفی دکتر خلیلی، رهپویان شریف و موسسه مهرپویا مهراس به عنوان پرکارترین ناشران آموزشی شهریور ماه سال ۹۷ شناخته شدند.

کتاب "حاضران به غایبان برسانند" از انتشارات آستان قدس رضوی با ۱۱۰ هزار نسخه در صدر پرشمارگان‌ترین کتاب‌های شهریورماه سال جاری قرار گرفته است و بعد از آن کتاب "چه کنیم فرزندمان دچار آسیب‌های جنسی نشود"  با ۷۰ هزار نسخه از انتشارات نوذر نخعی در جایگاه بعدی قرار گرفته  است.