به گزارش هنرآنلاین، حمد محمد الضویانی رییس سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، در این دیدار از پیشینه روابط‌ تاریخی و دیرینه این کشور با ایران گفت و افزود: روابط دو کشور نشان دهنده عمق تبادلات تاریخی میان دو ملت است و برای ما بسی مایه افتخار است که بتوانیم با تقویت روابط فرهنگی و علمی، موجب عمق بخشی بیشتر به روابط تهران و مسقط بشویم.

او ادامه داد: در عمان اسناد مشترک بسیاری با کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، روسیه، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که در پی آن هستیم با برگزاری رویدادهای مشترک، عمق روابط خود با جهانیان را نشان دهیم و قطعا حسن همجواری و همسایگی می‌تواند روابط ایران و عمان را تعمیق بیشتری بخشد .

حجت الاسلام سید علی عماد رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت همکاری در  زمینه مطالعات علمی و تاریخی میان ایران و عمان، توضیح داد: در همکاری‌های علمی و فرهنگی هرچه رقابت بیشتر باشد، این امر موجب عمیق شدن روابط شده و زمینه بسیار خوبی را برای توسعه مناسبات علمی ایجاد می‌کند.

در این دیدار که کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران و نماینده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشتند، کاظم شریف کاظمی رئیس مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه، با اشاره به وجود اسناد منحصر به‌ فرد تاریخی در نهادهای مختلف کشورمان بر ضرورت همکاری مستمر میان سازمان‌ها و کتابخانه‌های کشور عمان با ایران با هدف بهره‌گیری تبادل تجارب و اسناد تاکید کرد.

همچنین دو طرف راه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه این برنامه، اعضای هیات ایرانی با حضور در بخش‌های مختلف سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان از نزدیک در جریان چگونگی مستندسازی، حفظ، مرمت و سیاست‌های این نهاد در جذب نسخ خطی و مرمت آن‌ها قرار گرفتند.

هیات ایرانی به دعوت سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، برای حضور در کنفرانس بررسی روابط عمان و انگلیس در قرن‌های اخیر، به مسقط سفر کرده است.

سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان که از سال 2007 میلادی آغاز به کار کرده تابع هیات وزیران است و وظیفه محافظت از اسناد و مدارک ملی را برعهده دارد و در کنار آن، تمامی اسناد وزارت‌خانه‌های این کشور به همراه نهادهای عمومی و شرکت های دولتی آرشیو و نگهداری می‌شود.