به گزارش هنرآنلاین، "کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۶" مجموعه‌ای از کتاب‌های ایران طی سال ۱۳۹۶ است که به زبان انگلیسی با ترجمه شقایق قندهاری از سوی موسسه خانه کتاب به منظور عرضه در هفتادمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت منتشر شده است.

این کتاب پیش زمینه‌ای به ناشران بین‌المللی وعلاقه‌مندان به آثار نویسندگان ایرانی می‌دهد تا بدانند در جشنواره‌های کتاب مختلف در ایران چه آثاری برگزیده شده‌اند و ناشران خارجی می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت یا مکاتبه با ایمیل هر یک از این جشنواره‌ها درباره خرید رایت آن اثر به ناشر مربوطه معرفی شوند.

براساس آمار و اطلاعاتی که در کتاب "کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۶" ارائه شده است، در طول سال 1396، در مجموع، ۲۹ جایزه یا جشنواره کتاب در سطح کشور برگزار شده است.

این در حالی است که  در سال ۱۳۹۵، تعداد جوایز و جشنواره‌های برگزار شده در کشور ۲۷ عنوان بوده است. هم تعداد جشنواره‌ها و جوایز و هم کتاب‌های منتخب در سه سال اخیر (۱۳۹۴، ۱۳۹۶، ۱۳۹۵) رشد کمی داشته است.

جوایز و جشنواره‌های کتاب در سال ۱۳۹۶، در پنج مقوله سالانه (۴عنوان)، ویژه ادبیات (۱۰عنوان)، جوایزی با موضوعات تخصصی (۹عنوان)، کودک (۳عنوان) و جوایز کتاب سال استانی (۳عنوان) برگزار شده است.

کتاب‌های تالیفی که در جشنواره‌های مختلف برگزیده یا شایسته تقدیر شناخته شده‌اند، در نسخه انگلیسی "کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۶" معرفی شده‌اند.

خانه کتاب پیش از این نیز نسخه انگلیسی کتاب "کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۵" را به منظور ارائه در شصت و نهمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت عرضه کرده بود.

کتاب "کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۶" از ۱۸ تا ۲۲مهر در هفتادمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت عرضه می‌شود.