به گزارش هنرآنلاین، شورای کتاب کودک، اعلام کرد: فهرست کلاغ سفید سال ۲۰۱۸ به عنوان یکی از مهم‌ترین برون‌دادهای کاری کتابخانه بین‌المللی کودکان مونیخ انتشار یافت.

در این فهرست که به روال همه‌ ساله، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در جمع علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران رونمایی خواهد شد، حدود ۲۰۰ کتاب از بیش از ۶۰ کشور و به ۴۲ زبان معرفی شده‌اند.

کتابخانه بین‌المللی مونیخ همه‌ساله از میان هزاران عنوان کتاب که از زبان‌ها و کشورهای مختلف به کتابخانه می‌رسند، با کمک کارشناسان زبان‌های مختلف و ساعت‌ها کار و بررسی و رایزنی تعدادی از آن‌ها را برای معرفی در فهرست کلاغ سفید بر می‌گزیند.

هدف از انتشار کلاغ سفید کمک به ارتقای کیفیت کتاب‌های کودکان در کشورها و زبان‌های مختلف و معرفی مصادیق این نوع از ادبیات به جامعه جهانی است.

گفتنی است، این فهرست بر خلاف تصوری رایج در ایران یک جایزه نیست و تنها بهترین‌هایی را از میان آن‌چه به کتابخانه رسیده است به علاقه‌مندان کتاب کودک در سراسر جهان معرفی می کند. البته که افتخار راهیابی به چنین فهرستی کمتر از بردن یک جایزه بین‌المللی نیست. 

امسال نیز مانند هر سال تمامی کتاب‌های تالیفی که در سال ۲۰۱۷ میلادی یعنی در فاصله زمانی دی‌ماه ۱۳۹۵ تا بهمن ۱۳۹۶ برای اولین‌بار در ایران منتشر شده و برای کتابخانه ارسال شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

به طور قطع نمی‌توان ادعا کرد آن‌چه در فهرست درج شده است، بهترین‌های منتشرشده در ایران در بازه زمانی یاد شده است. به ویژه که امسال تعداد کتاب‌های ورودی به کتابخانه چندان زیاد نبود و شاید می‌شد که کتاب‌های بهتری در فهرست امسال داشته باشیم اما از شروط ضروری برای درج نام یک کتاب در فهرست وجود دست کم یک نسخه از آن در کتابخانه است.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که کتابخانه بین‌المللی مونیخ یک کتابخانه واسپاری است؛ به این معنا که منابع آن از طریق واسپاری و ارسال از سوی ناشران یا سایر نهادها تامین می‌شود و بودجه  مستقلی برای خرید کتاب ندارد.

این سنتی است که از زمان بنیان‌گذار کتابخانه خانم یلا لپمن بنا نهاده شده و در حقیقت به عنوان نشانه‌ای از همکاری بین‌المللی برای برقراری صلح و تفاهم میان ملت‌های مختلف تلقی می‌شود.

اسامی آثاری که امسال از ایران به این فهرست راه یافته است:

"احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره صبحانه‌اند" مجموعه شعر نوجوان سروده حسین تولایی، تصویرگر نوشین خائفی اشکذری، ناشر شرکت انتشارات علمی-فرهنگی- کتاب‌های پرنده آبی ۱۳۹۶  

"پتش خوآرگر: بر بنیادهای هستی" نوشته آرمان آرین، نشر افق ۱۳۹۶ (بازآفرینی آثار کهن)

"شب به خیر ترنا" نوشته جمال‌الدین اکرمی، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۱۳۹۶ (رمان نوجوان)

"مشت زن" نویسنده و تصویرگر حسن موسوی، نشر طوطی- واحد کودکان انتشارات فاطمی ۱۳۹۶ (کتاب تصویری)