سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ظهر روز سه‌شنبه در نشست خبری فعالیت‌های ویژه برنامه عید سعید فطر با اشاره به برنامه‌های ویژه برای برگزاری نماز عید فطر گفت: 60 میلیون پیامک با همراهی مخابرات در 3 اپراتور برای مردم ارسال می‌شود که این پیامک‌ها با محوریت موضوع نماز عید فطر خواهد بود.

وی ادامه داد: از امشب نیز شاهد تغییر چهره شهر به مناسبت عید فطر خواهیم بود که توسط معاونت زیباسازی شهرداری تهران خواهد بود.

به گفته اوحدی مراسم نور افشانی در 20 میدان اصلی شهر به مناسبت عید سعید فطر نیز در شب عیدفطر برگزار می‌شود .

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود به هماهنگی‌های ایجاد شده با وزارت آموزش و پرورش برای بهتر برگزار شدن برنامه‌های نماز عید فطر اشاره کردو گفت: با هماهنگی‌هایی که با وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی صورت گرفته است ،آموزش و پرورش در استقبال و بدرقه ، برگزاری جشنواره‌های مختلف با ما همکاری خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس 350 دانش آموز از سوی سازمان دانش آموزی با لباسهای متحد الشکل با 40 هزار گل از نمازگزاران استقبال و بدرقه می‌کنند، همچنین این دانش آموزان به خواندن تواشیح و سرود قبل از برگزاری نماز عید فطر می‌پردازند.

اوحدی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دو جشنواره دلنوشته های روزه اولی و جشنواره عکس و فیلم کوتاه نماز عید فطر اشاره کرد و افزود: جشنواره دل نوشته‌های روزه اولی را خواهیم داشت که به چهل دل نوشته به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب جوایزی اعطاء می‌شود. همچنین سعی داریم این دلنوشته ها را در آینده تبدیل به کتاب جامعی کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و عکس عید فطر اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما هیچ فیلم و عکسی برای مستند سازی نداشتیم که برگزاری این رویداد کمک شایانی به ما برای داشتن آرشیو مناسب خواهد کرد، بر همین اساس این رویداد در دو بخش جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود که در این دو بخش به 40 نفر جوایزی اهدا می‌شود .

وی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گلباران نمازگزاران به وسیله بالگرد خواهد بود.

به گفته اوحدی 8 نگار گذر در حاشیه برگزاری مراسم نماز عید فطر با رویکرد تجلیل از شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم خواهیم داشت که یکی از این نگار گذرها به زبان عربی و انگلیسی خواهد بود که مخصوص مهمانان حاضر در نماز عید فطر خواهد بود.

سعید اوحدی در ادامه به پذیرایی از نمازگزاران عید فطر اشاره کردو گفت: از حاضران در نماز عید فطر پذیرایی‌های با بسته‌های کوچکی خواهد شد که این اقدام توسط خیرینی است که نذرهایی برای پذیرایی از روزه داران دارند و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری برای این امر هیچ هزینه‌ای نکرده است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در پایان این نشست درباره پارکینگ‌هایی غیر از پارکینگ‌های مصلی برای نمازگزاران در نظر گرفته شده است اشاره کردو افزود: با همکاری با وزارت آموزش و پرورش داشتیم قرار بر این شد که کلیه مدارسی که در ضلع شرقی و شمالی مصلی قرار گرفته‌اند پارکینگهای خود را در اختیار نمازگزاران قرار دهند اما با این وجود ما از مردم درخواست داریم با وسایل ارتباط جمعی چون مترو و اتوبوس برای خواندن نماز به مصلی بیایند.

وی یادآور شد: برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از ساعت 6 صبح در مصلی تهران آغاز می‌شود.