سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: "ما باختیم" عنوان کتابی است از سید محمد علی ابطحی که شامل وب‌نوشت‌های او در حدفاصل آذر 1383 تا آذر 1384 می‌شود. محمد عزیزی، شاعر و نویسنده، و ناشر این کتاب در مقدمه‌ این کتاب نوشته است: «سید محمد علی ابطحی در همه جا هست. در خیابان، در سالن‌های تئاتر، روی صندلی تماشاگران فیلم‌های سینمایی، در مهمانی‌ها و مراسم گوناگون ختم و جشن‌ها و جشنواره‌ها... و آدم‌های مختلف...

و البته در تمام این جاها و در تمام این دیدارها، همواره او خودش است و خودش- با همان لبخند صمیمی که پهنای صورتش را گل می‌اندازد- و با همان برق محبت و نگرانی که در چشم‌هایش می‌درخشد،  می‌بیند و حرف می‌زند.»

ابطحی خود درباره این کتاب نوشته است: کتاب "ما باختیم" که اکنون منتشر شده است مطالب سال دوم نوشته‌های وبلاگم است. از آذر 1383 تا آذر 1384. سالی که همیشه در سپهر سیاسی ایران به تلخی باقی می‌ماند.

دوران تغییر غریبی در سیاست ایران. دورانی که ما در انتخابات باختیم. این کتاب سیر روزانه فضای اصلاحات در دوران سخت تغییر ریاست جمهوری از آقای خاتمی به آقای احمدی نژاد است. یکی از مستندترین کارهایی است که می‌تواند برای نسل جدید و مورخان مفید باشد.

ما در آن سال البته انتخابات را باختیم. اصلاح‌طلبان نتوانستند یکی از آقایان هاشمی رفسنجانی، کروبی، معین، مهرعلیزاده را به ریاست جمهوری برسانند.

جزئیات این باختن را – که فقط گل به خودی و به دلیل تعدد کاندیداهای جبهۀ اصلاحات بود –به عنوان یک نگاه تاریخی می‌توانید در این کتاب بخوانید.

اکنون که فضای سیاسی کشور متفاوت شده است، مجوز گرفتیم و با همت نشر روزگار تصمیم گرفتم آنها را منتشر کنم.

امیدوارم در جهت کمک کردن به شفافیت زوایای تاریخی آن دوران مفید باشد.

سید محمد علی ابطحی

اسفند ۹۶

مخاطبان این کتاب را می‌توانند از نشر روزگار واقع در خیابان انقلاب، خیابان دانشگاه، نرسیده به شهدای ژاندارمری، مرکز خرید دانشگاه،طبقه همکف، پلاک٤ بخواهند. تلفن دفتر فروش این نشر 66958140 است.

photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۷_۱۵-۱۳-۰۰