به گزارش هنرآنلاین، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در آیین گشایش پنجمین نمایشگاه کتاب دین و سیزدهمین نمایشگاه کتاب قم در مصلای قدس این شهر، گفت: یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این است که منبعی برای نشر کتاب‌های حوزه دین شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیچ رسانه‌ای جای کتاب را پر نمی‌کند چرا که کتاب منبع زایش رسانه‌های دیگر و مادر مولد رسانه‌های پس از خود است.

وی افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی این است که در این دوران، تفکر دینی با زایندگی بیشتر همراه شده است.

صالحی قم را اصلی‌ترین پایگاه نشر حوزه دین در کشور دانست و گفت: بخش قابل توجهی از کتاب دین و کیفیت و محتوای موثر آن برخاسته از قم است به همین دلیل امیدواریم این نمایشگاه که درحوزه دین با ترکیبی از ناشران داخلی و خارجی برگزار شده در سال های آینده باشکوه تر تداوم داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برگزاری این نمایشگاه فرصتی برای افزایش تعامل میان ناشران استان قم به عنوان منبع بزرگ نشر دین با ناشران جهان اسلام و ناشران بین المللی است که باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به راه های افزایش درک مناسب تر از فضای معاصر کتاب های دین و توسعه محتوای نشر دینی ، گفت: متغیرهای عمومی و اختصاصی در رویکردهای دینداری دچار تغییراتی شده به همین دلیل کتاب دینی اگر به دنبال افزایش مخاطبان خود باشد نمی تواند به این متغیرها بی توجه باشد.

صالحی قم را شهر دانش و فضیلت دانست و گفت: نام قم قرن ها است که با نام کریمه اهل بیت(ع)، حوزه علمیه و کتاب گره خورده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از زمانی که قم به عنوان مرکز تشیع شکل گرفت با کتاب متولد شده استۀ، افزود: قم در دوران صحابه و پس از غیبت صغری و کبرا و تداوم آن تا امروز، به عنوان پایگاه اندیشه، نشر و کتاب تعریف می شود.

در این افتتاحیه آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور و جمعی از علما و شخصیت های حوزوی و دانشگاهی حضور داشتند.

پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین و سیزدهمین نمایشگاه کتاب قم تا پنجم اسفندماه به مدت ١٠ روز در وسعت ١٣ هزار متر مربع در مصلای قدس قم میزبان علاقه مندان است.

در دو نمایشگاه بیش از ٨٠ هزار عنوان کتاب در ٢٥٠ غرفه وجود دارد که ٢٧ هزار عنوان توسط ٧٠ ناشر خارجی از کشورهای اردن، عراق، سوریه، لبنان، امارات و عربستان و ٨٠ هزار عنوان کتاب توسط ٢٥٠ ناشر داخلی عرضه شده است.