به گزارش هنرآنلاین، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در این مراسم طی سخنانی ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر، گفت: امیدوارم فرا رسیدن این ایام مبارک بهانه و فرصتی باشد برای بازنگری در ارزش های انقلاب و آرمان هایی که مردم بزرگ ایران و رهبر فقید انقلاب حدود چهل سال پیش انقلابی عظیم را در دنیا رقم زدند. باید نسل جوان را با چهره واقعی انقلاب آشنا کنیم و مانع از آن شویم که رفتار غلط برخی افراد به حساب انقلاب و نظام اسلامی گذاشته شود و توجه به مردم، که ولی نعمتان ما هستند، به فراموشی سپرده شود.

دکتر سرسنگی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه ها با جامعه تاکید کرد و افزود: امروزه افتخار دانشگاه های برتر جهان در میزان تاثیرگذاری آن ها بر جامعه و نقشی است که در جامعه ایفا می کنند. متاسفانه هنوز دانشگاه های ما به طور کامل این رسالت خود را درک نکرده و انفکاکی بین آن ها و نیازهای واقعی جامعه دیده می شود. وی ادامه داد: باید بحث مسولیت‌پذیری اجتماعی و ارتباط با جامعه را باید جدی بگیریم و دانشجویان را به گونه ای هدایت کنیم که در کنار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی یاد بگیرند چگونه در جامعه نقش‌آفرینی کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، اظهار داشت: یکی از نکاتی که بسیار آزاردهنده است انفکاک فضای فرهنگی و هنری دانشگاه و جامعه از هم است. متاسفانه ارتباط درستی بین فضای دانشگاهی و فضای حرفه‌ای هنر وجود ندارد، به همین خاطر است که تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری ما جذب فضای حرفه‌ای هنری نمی‌شوند.  

وی با طرح این سوال که چرا استادان رشته هنر و ادبیات، نقش کمی در ایجاد جریانات فرهنگی و هنری دارند، عنوان کرد: در گذشته کسی که کرسی استادی دانشگاه را داشت اتفاقا در جامعه نیز تاثیرگذار هم بود. در واقع ما تاثیر کمی بر جامعه می گذاریم و از سوی دیگر تاثیر کمی هم از آن می گیریم. نگاهی به خیل پایان نامه های ادبی و هنری نشان می دهد که اغلب این پایان نامه ها بر مبنای نیازهای واقعی فضای فرهنگ و هنر تدوین نمی شوند و موضوعات آن ها کمتر مورد استفاده جامعه فرهنگی و هنری قرار می گیرد.   

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در ادامه ضمن ابراز خرسندی از تشکیل انجمن ادبی دانشگاه تهران، اظهار کرد: انجمن ادبی دانشگاه تهران می‌تواند به عنوان پلی بین فضای ادبی دانشگاهی و فضای بیرون آن نقش‌آفرینی کند. از سوی دیگر در این انجمن دانشجویان می توانند در کنار استادان و شعرای برجسته کشور، کیفیت کار خود را ارتقا دهند.

سرسنگی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از حضور مهمانان یاد و خاطره قیصر امین پور، استاد برجسته و فقید دانشگاه و شاعر ارزنده انقلاب را گرامی داشت.

پیش از سخنان سرسنگی، دکتر محمدرضا تقی‌دخت، معاون اجرایی اداره کل ریاست و روابط عمومی دانشگاه، طی سخنانی گفت: انجمن ادبی دانشگاه تهران که امروز آیین گشایش آن برگزاری می شود، ایده ای است که حدود 6 ماه قبل با همت و نیت بلند و تلاش های ویژه جناب آقای دکتر سرسنگی در دانشگاه تهران، شکل گرفت. در دوره جدید بدون هرگونه مبالغه ای حوزه فرهنگی دانشگاه تحول شایان توجهی پیدا کرده است. تاسیس این انجمن ادبی اقدام ارزنده ای بود که قطعا در آینده تاثیر بسزایی در تربیت شاعران جوان کشور و ارتقای کیفیت فعالیت های ادبی در دانشگاه خواهد داشت.   

در ادامه این مراسم، سهیل محمودی، ساعد باقری، عبدالجبار کاکایی، بیوک ملکی، حسین آهی، دکتر ترکی و تعدادی از دانشجویان به ایراد سخن و قرائت اشعار خود پرداختند و سپس از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران لوح تقدیر و هدایایی به خانواده مرحوم قیصر امین پور اهدا شد.