سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: جایزه کتاب سال "کاستا"، هفت ماه پس از درگذشت به "هلن دانمور" تعلق گرفت. ایسنا به نقل از "تلگراف" نوشت: هیات داوران جایزه مهم ادبی "کاستا" از میان برندگان پنج بخش داستان، زندگی‌نامه، رمان نخست، شعر و کتاب کودک، این بار برنده بخش شعر یعنی "هلن دانمور" فقید را به عنوان برنده جایزه کتاب سال برگزیدند.

این شاعر ۶۴ ساله در ماه ژوئن ۲۰۱۷ بر اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست داد و برای دهمین مجموعه شعرش با عنوان "درون امواج" این جایزه را پس از مرگ به نام خود زد.

این دومین مرتبه است که شاعر یا نویسنده‌ای پس از مرگ این جایزه را از آن خود می‌کند. نفر قبلی "تد هیوز" شاعر سرشناس بود که در سال ۱۹۸۸ با مجموعه شعر بسیار شخصی "نامه‌های تولد"  خود به عنوان برنده معرفی شد.

پسر دانمور ـ "پاتریک چارنلی" ـ به نیابت از مادرش جایزه ۳۰ هزار پوندی کتاب سال "کاستا" را در مراسم شب گذشته در لندن دریافت کرد.

"درون امواج" برای کسب این جایزه آثاری چون "حال النور اولیفنت کاملا خوب است" رمانی از "گیل هانی‌من" را پشت سر گذاشت. این اثر که جایزه بخش بهترین رمان نخست "کاستا" را در دست داشت، قرار است تبدیل به فیلمی سینمایی شود و "ریز ویترسپون" در آن نقش اصلی را ایفا کند.

در مراسم شب گذشته همچنین برنده جایزه داستان کوتاه "کاستا" هم معرفی شد: این جایزه سه هزار و ۵۰۰ پوندی به "لوان گلدی" رسید.