سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین:  دکتر محسن جوادی در پیام خود به گستردگی هفته‌ کتاب در سراسر کشور و ضرورت مشارکت همه مردم در برنامه‌های این هفته اشاره کرده است.

متن پیام معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

"کتاب در همه‌ ابعاد زندگی نقش اساسی دارد. کتاب در نظم و نسق دادن به علم و دانش و  نیز بسط و گسترش ایمان و دین‌داری از جایگاهی موثر برخوردار است. از این روست که کتاب را می‌توان پایه و اساس پیشرفت دانست و میزان توجه به آن را معیاری برای توسعه‌یافتگی یک جامعه برشمرد. از این روی تعریفِ هفته‌ کتاب در تقویم ایرانی قابل توجه و موجب خُرسندی است به ویژه اینکه نام ایران همیشه با نام کتاب‌های بزرگ و سرنوشت‌ساز جهانی مانند "قانون" و "شفا"ی ابن سینا و .. پیوند خورده است. هفته کتاب رویدادی است  که اکنون بیست و پنج سال از آغاز آن می‌گذرد و خوشبختانه به تیترِ یکِ فعالیت‌های حوزه‌ کتاب و نشر در نیمه‌ دوم سال درآمده و محوری برای اتصال برنامه‌های مهم در این حوزه شده است. کتابگردی، جشنواره‌ کتاب سال دانشجویی، نمایشگاه کتاب دانشگاهی، مراسم تجلیل از کتابداران برگزیده، جشنواره کتاب و رسانه، جشنواره تقدیر از مروجان کتاب، مراسم اهدای نشان دهخدا، زنگ کتاب در مدارس، برپایی نمایشگاه‌های کتاب در مدارس، نذر کتاب، نشست‌های هم‌اندیشی اصحاب نشر و کتاب، نشست‌های نقد کتاب و بسیاری از برنامه‌هایی که ذکر و شمار آن از عهده خارج است همه به نام هفته‌ کتاب برگزار می‌شود. بر این اساس دقت در برنامه‌ریزی و برگزاری برنامه‌های هفته‌ کتاب بسیار بااهمیت است چرا که اتخاذ رویکردهای صحیح و کاربردی می‌تواند با همراهی و مشارکت به‌دست‌آمده در این هفته سرمایه‌ای مهم برای حوزه‌ کتاب و نشر باشد.

تمرکززدایی از فعالیت‌های هفته کتاب و مردمی بودن آنها از جمله رویکردهای مهم و اساسی در برنامه‌های هفته‌ کتاب است چرا که هفته‌ کتاب برنامه‌ای ملی بوده و متعلق به همه‌ مردم ایران است و باید به سمتی برویم که میزان مشارکت مردم در شهرها و رستاهای ایران در برنامه‌های این هفته ارتقا یابد تا شعار "آینده‌ روشن با جامعه‌ کتابخوان" محقق شود. ان‌شاءالله.