سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: "سفر شگفت‌انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود" نخستین کتاب "رومن پوئرتولاس" نویسنده‌ی فرانسوی است که با ترجمه‌ی "ابوالفضل الله‌دادی" و در انتشارات ققنوس منتشر شده است.

بنابراین گزارش، پوئرتولاس با این رمان به پدیده‌ی ادبی سال 2013 فرانسه تبدیل شد. این رمان که براساس اطلاعات وب‌سایت نویسنده در 50 کشور دنیا منتشر و به بیش از 37 زبان ترجمه شده، در فرانسه 650 هزار و در سراسر جهان بیش از یک و نیم میلیون نسخه به فروش رفته است.

داستان از سفر "آژاتاشاترو لاواش پاتل" مرتاض هندی شروع می‌شود که برای خرید تختی میخی به فرانسه سفر می‌‌کند اما دستِ تقدیر او را به آوارگی‌ای تمام‌ناشدنی کشانده و مرتاضِ بینوا را با تعدادی مهاجر غیرقانونی آفریقایی همراه می‌کند. پوئرتلاس که مدت‌ها به عنوان پلیس مرزی در تونل مانش خدمت کرده و کارشناس امور مهاجران غیرقانونی است، در این کتاب از تجارب شغل سابق خود استفاده کرده و به مسئله مهاجران غیرقانونی پرداخته است که به بحرانی نه تنها در اروپا که در کل دنیا تبدیل شده است. او به خوبی نشان داده است چگونه متولّد شدن در جایی که آن را طرفِ بد مدیترانه می‌خواند، می‌تواند زندگی انسان‌ها را دگرگون کند. از این کتاب اقتباسی سینمایی نیز در دست تولید است که بهار 2018 اکران خواهد شد. ابوالفضل الله‌دادی از پوئرتولاس دو رمان دیگر نیز ترجمه کرده است که به زودی در انتشارات ققنوس منتشر می شود.

"سفر شگفت‌انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود" با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 18 هزار تومان منتشر شده است.